Senator krytycznie o okolicznościach uwolnienia przez Kubę Grossa

Senator krytycznie o okolicznościach uwolnienia przez Kubę Grossa

Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Robert Menendez (Demokrata) wydał w środę oświadczenie, w którym wymianę więzionego na Kubie Amerykanina Alana Grossa za „skazanych przestępców” uznał za „skrajnie niebezpieczny precedens”.

Menendez zarzucił prezydentowi Barackowi Obamie, że jego działania wobec Kuby są „windykacją brutalnego zachowania rządu kubańskiego”.

Władze Kuby uwolniły w środę 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który od pięciu lat był przetrzymywany na wyspie. Został aresztowany w 2009 r., gdyż Hawana uznała rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 r. Gross został za to skazany na 15 lat więzienia.

Telewizja CNN poinformowała, że Gross zostanie wymieniony za trzech kubańskich agentów wywiadu, skazanych w 2001 roku w Miami za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa i próbę spisku.(PAP)

Na zdjęciu: Robert Menendez fot.Michael Reynolds/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*