Senat zatwierdził Johna Kelly’ego na ministra bezpieczeństwa narodowego USA

Senat zatwierdził Johna Kelly’ego na ministra bezpieczeństwa narodowego USA

Amerykański Senat zatwierdził 20 stycznia emerytowanego generała Johna Kelly’ego na stanowisko ministra bezpieczeństwa narodowego USA. To drugi członek gabinetu prezydenta Donalda Trumpa zaaprobowany przez Senat.

Wcześniej, tuż po inauguracji prezydenta Donalda Trumpa, Senat zatwierdził emerytowanego generała piechoty morskiej Jamesa Mattisa na stanowisko szefa Pentagonu.

66-letni John Kelly to emerytowany czterogwiazdkowy generał z 40-letnim stażem w piechocie morskiej. W latach 2012-16 kierował Dowództwem Południowym na Florydzie obejmującym rejon Ameryki Łacińskiej, będąc tym samym odpowiedzialnym m.in. za więzienie w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie.

Kelly dowodził m.in. siłami USA walczącymi w zachodnim Iraku. W 2003 roku został pierwszym od 1951 roku pułkownikiem piechoty morskiej awansowanym do stopnia generała brygady podczas misji bojowej. Jego syn, również wojskowy, zginął w 2010 roku podczas walk w Afganistanie.

Wśród zadań resortu bezpieczeństwa narodowego jest ochrona granic zewnętrznych USA, nadawanie amerykańskiego obywatelstwa, a także bezpieczeństwo wewnętrzne. (PAP)
Na zdj. John Kelly, fot. EPA/Shawn Thew

Categories: Ameryka, Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*