Senat zatwierdził Georgette Mosbacher na ambasador w Polsce

Senat zatwierdził Georgette Mosbacher na ambasador w Polsce

Senat zatwierdził w czwartek nominację Georgette Mosbacher na ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Będzie ona pierwszą kobietą w historii stosunków polsko-amerykańskich, która obejmie takie stanowisko w Warszawie.

Senat zaaprobował jej nominację w głosowaniu ustnym. Trzyletnia kadencja obecnego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula Jonesa upływa we wrześniu.

Georgette Mosbacher (panieńskie nazwisko Paulsin) urodziła się 16 stycznia 1947 roku w miejscowości Highland w stanie Indiana. Po ukończeniu studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Indiana pierwszą pracę otrzymała w agencji reklamowej w Chicago.

Swoją długoletnią, pełną sukcesów karierę w amerykańskim biznesie rozpoczęła w roku 1987, wykupując podupadającą firmę kosmetyczną La Prairie. Po wprowadzeniu licznych zmian, dzięki którym firma znów zaczęła przynosić zyski, Mosbacher sprzedała La Prairie z dużym zyskiem niemieckiej korporacji Beiersdorf.

Mosbacher jest prezesem i dyrektor wykonawczą założonej przez siebie firmy doradczej i marketingowej Georgette Mosbacher Enterprise. Wcześniej była dyrektorem wykonawczym firmy Borghese, którą wprowadziła na nowe rynki, w tym do Chin. Jest autorką dwóch książek motywacyjnych dla kobiet myślących o zrobieniu kariery w biznesie.

Jedna z tych książek, oparta na jej własnych doświadczeniach „Feminine Power” (Kobieca Siła), została wydana przez prestiżowe wydawnictwo Simon i Schuster w roku 1993 z przedmową znanej aktorki Kathie Lee Gifford.

Mosbacher jest częstym gościem w amerykańskich mediach i współpracuje z telewizją Fox Business. Publikowała na łamach „The Wall Street Journal”, „Financial Times” i “The Washington Times”.

Prowadziła działalność polityczną, społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan – organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach. Jest także prezesem Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych.

Mosbacher była też współprzewodniczącą Komisji Finansów Krajowego Komitetu Partii Republikańskiej i odpowiadała za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000.

Przyszła pani ambasador jako pierwsza kobieta była generalną przewodniczącą Republikańskiego Stowarzyszenia Gubernatorów. Jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał Georgette Mosbacher do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.

Mosbacher mieszka obecnie na Florydzie, ma też mieszkanie na Manhattanie w Nowym Jorku.

W roku 1990 dała dowód odwagi i zimnej krwi, gdy w hotelu Barbizon w Nowym Jorku uzbrojony w pistolet maszynowy napastnik próbował zmusić ją, aby weszła do jej pokoju hotelowego. Georgette Mosbacher grała na zwłokę, udając, że nie jest w stanie otworzyć drzwi, i wolno zaczęła przekazywać napastnikowi swoją osobistą biżuterię, jak kolczyki i pierścionki. Kiedy niespodziewanie nadjechała winda z trzema pasażerami w środku, Mosbacher z całej siły uderzyła napastnika swoją ciężką torbą podróżną i wskoczyła do windy. (PAP)

na zdj. Georgette Mosbacher fot.Financial Times/Grace Villamil/Flickr

Categories: Ameryka

Comments

  1. UNO UNIVERSUS
    UNO UNIVERSUS 14 lipca, 2018, 22:39

    Jak tu stworzyg nowy swiat zo starymi babami?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*