Senat zablokował ustawę ograniczającą program zbierania danych NSA

Senat zablokował ustawę ograniczającą program zbierania danych NSA

Senat USA nie przyjął w sobotę ustawy pozwalającej na zakończenie masowego zbierania przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) danych o rozmowach telefonicznych obywateli. Senat zablokował też przepisy przedłużające o 2 miesiące obecnie działający program.

Akt prawny o nazwie Freedom Act miał na celu zmodyfikowanie i zastąpienie ustawy Patriot Act, powszechnie krytykowanej przez oponentów, argumentujących, że narusza prawa obywatelskie. W szczególności, Freedom Act zawierał zakaz zbierania na masową skalę danych o połączeniach telefonicznych. Zbieranie takich danych byłoby możliwe jedynie w konkretnych przypadkach, kiedy sąd uznałby, że zachodzi uzasadnione podejrzenie o związkach z międzynarodowym terroryzmem.

Ustawę, popieraną przez prezydenta Baracka Obamę, ustaliła 13 maja Izba Reprezentantów. W Senacie do jej poparcia zabrakło trzech głosów (niezbędny próg wynosił 60 głosów).

Jednocześnie Senat nie zdołał zatwierdzić czasowego przedłużenia obecnie obowiązujących przepisów zawartych w Patriot Act, przyjętym po atakach z 11 września 2001 roku. Senatorzy spotkają się ponownie w tej sprawie 31 maja, na dzień przed wygaśnięciem tych przepisów. (PAP)

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: NSA, Senat, ustawa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*