0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSenat zaaprobował Lorettę Lynch na prokuratora generalnego

Senat zaaprobował Lorettę Lynch na prokuratora generalnego

-

Loretta Lynch fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Loretta Lynch fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Po pięciu miesiącach od nominacji przez prezydenta Baracka Obamę Loretta Lynch uzyskała w czwartek niezbędną zgodę Senatu USA, by objąć stanowisko prokuratora generalnego i jako pierwsza Afroamerykanka stanąć na czele ministerstwa sprawiedliwości USA.

Za poparciem jej nominacji głosowało 56 senatorów; przeciw było 43, wszyscy z Partii Republikańskiej.

REKLAMA

55-letnia Lynch, dotychczas szefowa prokuratury federalnej wschodniego okręgu Nowego Jorku, od ponad 150 dni czekała na głosowanie Senatu. Obama nominował ją na stanowisko prokuratora generalnego w listopadzie ub.r., po tym, gdy swą rezygnację ogłosił po sześciu latach w administracji Obamy dotychczasowy szef ministerstwa sprawiedliwości Eric Holder.

W czwartek tuż po głosowaniu Obama wydał oświadczenie, w którym wyraził zadowolenie, że Senat „nareszcie” zatwierdził nominację Lynch.

„Loretta przez całe swoje życie walczy o sprawiedliwy i równy dla wszystkich system sprawiedliwości, który jest podstawą naszej demokracji” – powiedział prezydent. Dodał, że Lynch wniesie do ministerstwa sprawiedliwości „doświadczenie twardego, niezależnego i cieszącego się dobrą reputacją prokuratora”, a jednym z jej zadań będzie reforma systemu sprawiedliwości.

Zatwierdzenie Lynch było od miesięcy opóźniane z wielu powodów przez przywództwo Partii Republikańskiej, która od stycznia przejęła kontrolę nad Senatem. Odmawiali przeprowadzenia głosowania, żądając od Obamy i Demokratów ustępstw w różnych sprawach, jak polityka imigracyjna, a ostatnio także z powodu sporu o zapisy dotyczące aborcji, które znalazły się w niemającej żadnego związku z Lynch ustawą o zakazie handlu ludźmi.

Jako prokurator federalna Lynch zajmowała się bardzo szerokim zakresem spraw, od brutalności policji po przestępstwa w cyberprzestrzeni, ciesząc się bardzo dobrą opinią. Po jej przesłuchaniach w Senacie obserwatorzy zwracali uwagę na jej niezależność. Republikanie, którzy głosowali przeciwko nominacji Lynch, zarzucali jej przede wszystkim poparcie dekretów prezydenckich ws. legalizacji pobytu w Stanach Zjednoczonych nielegalnych imigrantów. Nominacja Lynch została natomiast bardzo dobrze przyjęta przez Sojusz na rzecz Sprawiedliwości (Alliance for Justice), organizację zajmującą się „prześwietlaniem” nominacji kandydatów w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości.

Eric Holder, którego zastąpi Lynch, był pierwszym czarnoskórym prokuratorem generalnym USA. Od ponad sześciu lat był jedną z najbardziej wyrazistych postaci administracji Obamy. Bardzo często był atakowany przez Republikanów za zajmowanie zbyt kontrowersyjnego ich zdaniem stanowiska w obronie praw obywatelskich, w tym wyborczych oraz mniejszości.

W systemie Stanów Zjednoczonych prokurator generalny jednocześnie kieruje ministerstwem sprawiedliwości.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091306850 views

REKLAMA

2091307151 views

REKLAMA

2093103611 views

REKLAMA

2091307433 views

REKLAMA

2091307581 views

REKLAMA

2091307728 views