Senat w czwartek zajmie się ustawami ws. shutdownu

Senat w czwartek zajmie się ustawami ws. shutdownu

Amerykański Senat w czwartek zagłosuje nad dwoma konkurencyjnymi ustawami budżetowymi, mającymi na celu zakończenie trwającego już miesiąc shutdownu, czyli częściowego zawieszenia pracy rządu federalnego – poinformował Reuters.

Wcześniej lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell powiedział, że senatorowie w tym tygodniu zagłosują nad propozycją prezydenta USA Donalda Trumpa, zmierzającą do zakończenia shutdownu.

Reuters informuje, że jedna z ustaw, która będzie w czwartek poddana pod głosowanie, zawiera ogłoszoną trzy dni temu propozycję Trumpa. Prezydent chciałby, aby osoby niepełnoletnie, które dostały się nielegalnie na terytorium USA, objęte zostały trzyletnim okresem ochrony. W zamian oczekuje zgody Demokratów na finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem.

Druga z ustaw to inicjatywa Demokratów, którzy proponują zapewnienie finansowania wszystkich resortów do 8 lutego, nie zgadzają się jednak na przeznaczenie 5,7 mld dolarów na budowę muru.

Mur na granicy z Meksykiem od wielu tygodni jest przedmiotem sporu Trumpa z demokratycznymi kongresmenami, którzy sprzeciwiają się przeznaczeniu w budżecie 5,7 mld dolarów na jego budowę. Z powodu konfliktu w grudniu zeszłego roku nie uchwalono prowizorium budżetowego, co doprowadziło do trwającego już 31 dni częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego, najdłuższego w historii USA. (PAP)

fot.ERIK S LESSER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*