Senat przyjął ustawę, by uniknąć kolejnego paraliżu budżetowego

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Senat USA przyjął w środę ustawę przedłużającą wydatki państwa do 11 grudnia. Do północy musi ją jeszcze przyjąć Izba Reprezentantów, by uniknąć tzw. shutdownu, czyli paraliżu federalnych instytucji, jaki miał miejsce dwa lata temu z powodu braku budżetu.

W USA rok budżetowy liczy się od 1 października – do tego czasu kontrolowany przez Republikanów Kongres powinien więc przyjąć, a prezydent Barack Obama podpisać nową ustawę o wydatkach państwa na 2016 rok. Ale z powodu sporów o dotację państwa dla Planned Parenthood, organizacji wspierającej prawo kobiet do aborcji, Republikanie i Demokraci jak dotychczas nie porozumieli się w sprawie przyszłorocznego budżetu.

Dlatego w Senacie zgodzono się na rozwiązanie tymczasowe: ustawę przedłużającą finansowanie instytucji federalnych do 11 grudnia na poziomie obecnego budżetu. Za głosowało 78 senatorów, a 20 było przeciw.

Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć sytuacji z jesieni 2013 roku, gdy przez spory o reformę opieki zdrowotnej Obamacare państwo przez 16 dni nie miało budżetu. Na przymusowe urlopy odesłano wówczas setki tysięcy pracowników federalnych, a wiele instytucji po prostu przestało działać.

Teraz tę samą ustawę co Senat musi jeszcze przyjąć Izba Reprezentantów. Tutaj będzie to trudniejsze, bo kongresmeni z Tea Party, najbardziej radykalnego skrzydła Partii Republikańskiej, nie chcą iść na żaden kompromis i żądają natychmiastowego usunięcia z budżetu funduszy federalnych dla Planned Parenthood.

Chodzi o jedną z największych amerykańskich organizacji non profit działających na rzecz świadomego rodzicielstwa i edukacji seksualnej. Do Planned Parenthood należy też sieć klinik oferujących zabiegi aborcji, z których korzysta wiele kobiet, zwłaszcza ubogich. Jej roczny budżet wynosi około 1,3 mld dolarów, z czego około 500 mln stanowi dotacja z budżetu państwa.

Demokraci nie zgadzają się na odebranie tej dotacji, argumentując, że organizacja czyni wiele dobrego dla wielu kobiet, a dotacja nie idzie na zabiegi aborcyjne, lecz na edukacyjną część działalności Planned Parenthood, a także ochronę zdrowia kobiet.

Tea Party zagroziła spikerowi Izby Reprezentantów, Republikaninowi Johnowi Boehnerowi, wotum nieufności, jeśli ustąpi Demokratom ws. Planned Parenthood. Ale oczekuje się, że Boehner, który ku zaskoczeniu wszystkich ogłosił w piątek, że ustąpi 30 października ze stanowiska, w środę po południu podda pod głosowanie przyjętą w Senacie ustawę o przedłużeniu wydatków państwa na obecnym poziomie.

Jeśli uzyska większość, a prezydent Obama – jak już zresztą zapowiedział – ją podpisze, to USA co prawda unikną shutdownu, ale spory budżetowe nie znikną, tylko zostaną odłożone na później. Demokraci i Republikanie będą mieć 10 tygodni więcej na uzgodnienie nowego budżetu na 2016 rok.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

 1. Pit
  Pit 30 września, 2015, 18:26

  GOP = PIS Stado baranow kazdy ma inne zdanie nigdy sie nie dogadaja od stycznia maja wiekszosc w obu izbach nie uchwalili 1 ustawy demokracii ich robia w banie za kazdym razem haha

  Reply this comment
 2. kalina
  kalina 30 września, 2015, 18:48

  Ustala ustala tylko prezydentem zostanie republikanin a wtedy pojdzie wszystko gladko tak samo w Polsce wielszosc od pazdziernika bedzie mial PIS i skonczy sie nareszcie ta banda zlodzieji

  Reply this comment
 3. iwan
  iwan 1 października, 2015, 06:23

  W 2014 roku demokraci wydali $100 miliardow na zapomogi socjalne, 46 milionow ludzi utrzymuje sie ze socjalu. A prawda jest taka ze duzo z tych osob nie powinno nigdy dostac zapomogi socjalnej bo jak patrze w sklepie kto placi link karta i potem do jakiego samochodu wsiada to mozna tylko zadac sobie pytanie. Czy ta osoba kwalifikuje sie do tej zapomogi?

  Reply this comment
 4. Pit
  Pit 1 października, 2015, 08:03

  Wedlug wszystkich prognoz Republikanie straca wiekszosc w obu izbach w 2016 a prezydent jesli nominacje republikanska wygra Trump nie ma szans z kazdym demokrata ma 80% negatywnych glosow w wyborach ogolnych biali w 2020 beda w mniejszosci kilku senatorow republikanskich w California Nevada New Mexico juz robi w gacie bo mieszka w okregach gdzie wiekszosc wyborcow to latynosi nienawisc do immigrantow ich zniszczy

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*