Senat przegłosował dalszą debatę nad Obamacare. John McCain wziął udział w głosowaniu

Senat przegłosował dalszą debatę nad Obamacare. John McCain wziął udział w głosowaniu

Republikański senator John McCain powrócił do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co miało kluczowe znaczenie dla wysiłków republikanów, by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych. Wynik głosowania 51:50 przesądził o dalszym procedowaniu debaty.

Republikanki Susan Collins z Maine i Lisa Murkowski z Alaski dołączyły do demokratów sprzeciwiających się odwołaniu Obamacare.

Głosowanie rozstrzygnęło o podjęciu na forum Senatu debaty na temat reformy systemu ochrony zdrowia. Debata ma doprowadzić do uchwalenia nowej ustawy na miejsce pochodzącej z roku 2010 ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare.

Prezydent USA Donald Trump wywierał naciski na republikańskich senatorów w związku z ich niepowodzeniami w sprawie nowej ustawy. W poniedziałek oświadczył, że „nie wykonali swej pracy zakończenia koszmaru Obamacare”.

Od początku wiadomo było, że głosowanie zostanie rozstrzygnięte minimalną większością głosów i dlatego powrót McCaina miał tutaj duże znaczenie.

McCain przypomniał, że zwykle głosuje za otwieraniem debat w tego rodzaju sprawach, ale jednocześnie zadeklarował zamiar przedstawienia w Senacie swych zastrzeżeń wobec ustawy.

Wcześniej w tym miesiącu po operacji usunięcia zakrzepu zdiagnozowano u McCaina agresywną postać nowotworu mózgu i nie oczekiwano, by wziął udział we wtorkowym głosowaniu. Biuro senatora wydało jednak w poniedziałek komunikat zapowiadający jego powrót

Dzięki wtorkowemu głosowaniu senatorowie podejmą debatę nad ustawą, którą w kwietniu uchwaliła Izba Reprezentantów. (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*