Senat poparł zbrojenie umiarkowanej opozycji w Syrii

Senat poparł zbrojenie umiarkowanej opozycji w Syrii

Po Izbie Reprezentantów także amerykański Senat opowiedział się w czwartek za zbrojeniem i szkoleniem umiarkowanej opozycji w Syrii, co jest jednym z elementów ogłoszonej przez prezydenta Baracka Obamę strategii walki z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS).

W przyjętej znaczną większością głosów ustawie (za 73, przeciw 22), senatorzy zgodzili się na zwiększenie budżetu USA o 500 mln dolarów na zbrojenie i szkolenie syryjskiej opozycji, o co Obama wystąpił do Kongresu już w maju. Jak zapowiedziała administracja, USA chcą szkolić tych rebeliantów z terytorium Arabii Saudyjskiej, na co Rijad już się zgodził.

W środę za zbrojeniem syryjskich rebeliantów opowiedziała się także niższa izba amerykańskiego Kongresu; za głosowało 273 kongresmenów, a przeciw 156. Obama mógł liczyć w tej sprawie na znaczne poparcie opozycyjnej Partii Republikańskiej.

Kwestia walki z Państwem Islamskim, ugrupowaniem uważanym na jedno z najniebezpieczniejszych na świecie, jest przedmiotem rzadkiej, ponadpartyjnej zgody na Kapitolu. Niemniej część kongresmenów wyraża sceptycyzm, czy ogłoszona przez prezydenta Obamę w ubiegłym tygodniu strategia „osłabienia i pokonania” sunnickich dżihadystów z IS, którzy w ostatnich miesiącach opanowali znaczne tereny Iraku i Syrii, będzie skuteczna.

„Nie ma dowodów na to, że syryjscy rebelianci, których zamierzamy szkolić i zbroić, będą realizowali cele i interesy Ameryki” – powiedział senator Demokratów Joe Manchin. Jego zdaniem głównym celem syryjskich rebeliantów jest walka z reżimem prezydenta Syrii Baszara Al-Asada, a nie z dżihadystami z IS. „Asad jest złem, ale nie zagraża Ameryce” – dodał.

Także wielu członków Izby Reprezentantów wyrażało wątpliwości, czy uda się na tyle wzmocnić opozycję w Syrii, by była w stanie prowadzić walkę na lądzie z IS. Po trzech latach wojny domowej, bez znaczącej pomocy z zewnątrz, umiarkowani rebelianci są poważnie osłabieni i podzieleni.

Poza zbrojeniem umiarkowanych rebeliantów amerykańska strategia walki z IS obejmuje przede wszystkim zintensyfikowanie prowadzonych od 8 sierpnia bombardowań z powietrza na cele IS w Iraku, by wesprzeć walczącą z dżihadystami na lądzie armię iracką oraz kurdyjskich bojowników. Naloty mają też zostać rozszerzone na terytorium sąsiedniej Syrii, gdzie mieszczą się główne dowództwo i baza IS. Jest to przełom, gdyż administracja unikała dotychczas angażowania USA w trwającą od ponad trzech lat wojnę domową w Syrii. Prezydent Obama zapewnia, że USA będą prowadzić walkę w ramach międzynarodowej koalicji, a siły amerykańskie nie wezmą udziału w walkach lądowych.

Przyjęta w czwartek ustawa budżetowa, w której znalazły się środki na zbrojenie rebeliantów, przewiduje finansowanie rządu federalnego do 11 grudnia. Pozwoli to na uniknięcie 1 października (gdy w USA kończy się rok budżetowy 2014), tzw. shutdownu, czyli paraliżu rządu, jaki miał miejsce w ub. r. z powodu kłótni kongresmenów wokół ustawy budżetowej. Ustawa przewiduje ponadto 88 mln dolarów na walkę z wirusem ebola oraz zapewnia środki na dalsze funkcjonowanie Export-Import Banku, którego likwidacji domagają się kongresmeni związani z Tea Party.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

fot.Mohamed Messara/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*