Sekretarz stanu USA pogratulował zwierzchnikowi Cerkwi Prawosławnej Ukrainy

Sekretarz stanu USA pogratulował zwierzchnikowi Cerkwi Prawosławnej Ukrainy

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.

„Sekretarz stanu zaapelował o poszanowanie prawa Ukraińców do samodzielnego wyboru oraz wyznawania swojej religii” – oświadczono.

Do rozmowy Pompeo z metropolitą Epifaniuszem doszło we wtorek. Portal Cerkwi Prawosławnej Ukrainy „Kijowskie Wiadomości Eparchialne” ujawnił, że odbyła się ona z inicjatywy strony amerykańskiej.

„Sekretarz stanu USA Mike Pompeo pogratulował metropolicie Epifaniuszowi wyboru na zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i zaznaczył, że powołanie na Ukrainie zjednoczonej Cerkwi prawosławnej to historyczna chwila dla całego narodu ukraińskiego i światowego prawosławia oraz ważny czynnik w procesach państwowotwórczych” – napisały „Kijowskie Wiadomości Eparchialne”.

W sobotę w Kijowie odbył się sobór zjednoczeniowy Kościołów prawosławnych, którego uczestnicy powołali do życia Cerkiew Prawosławną Ukrainy. Przystąpiły do niej nieuznawane przez inne Cerkwie prawosławne: Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna i dwóch biskupów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, która była dotychczas jedyną kanoniczną strukturą prawosławną na Ukrainie.

Nowo powołana Cerkiew Prawosławna Ukrainy została uznana przez Patriarchat Ekumeniczny w Konstantynopolu, który 6 stycznia ma ogłosić tomos (akt) o jej autokefalii. Wywołało to niezadowolenie i protesty Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która traktuje Ukrainę jako własne terytorium kanoniczne. Nowej Cerkwi ukraińskiej nie uznaje także Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo

fot.PETER FOLEY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*