Sekretarz stanu USA optymistycznie o dyplomatycznym rozwiązaniu ws. Iranu

Sekretarz stanu USA optymistycznie o dyplomatycznym rozwiązaniu ws. Iranu

Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził optymizm co do dyplomatycznego rozwiązania z Teheranem kwestii nuklearnej po spotkaniu w Londynie z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, która we wtorek i środę pokieruje negocjacjami z Iranem w Genewie. 

Prezydent Iranu Hasan Rowhani fot. Iranian President Hassan Rowhani’s official website/PAP/EPA

Prezydent Iranu Hasan Rowhani fot. Iranian President Hassan Rowhani’s official website/PAP/EPA

“Obecnie okno dyplomatyczne coraz bardziej się otwiera” – powiedział Kerry w Londynie. “Ale chcę, żebyście wiedzieli, że nasze oczy pozostają również otwarte” – zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji, zwracając się podczas wideokonferencji do przedstawicieli Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Akcji Politycznej (AIPAC), najważniejszej organizacji izraelskiego lobby w USA.

“Chociaż szukamy pokojowego rozwiązania dla irańskiego programu nuklearnego, słowa muszą być poparte czynami” – podkreślił Kerry przemawiając do 1600 delegatów AIPAC, którzy zebrali się w USA na dorocznej konferencji. Nawiązał tym samym do woli otwarcia w ostatnich tygodniach strony irańskiej na rozwiązania dyplomatyczne.

Sekretarz stanu USA zaznaczył, że “bez względu na zaangażowanie w sprawie Iranu jesteśmy w pełni świadomi kwestii związanych z bezpieczeństwem Izraela”.

Państwa zachodnie domagają się, by Teheran zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*