Sędzia zdecyduje w czwartek, czy Epstein wyjdzie z aresztu za kaucją

Sędzia zdecyduje w czwartek, czy Epstein wyjdzie z aresztu za kaucją

Sędzia w Nowym Jorku ma orzec w czwartek, czy zwolnić za kaucją z aresztu miliardera Jeffrey’a Epsteina, oskarżonego o handel i molestowanie seksualne nieletnich dziewcząt. Przeciwni temu są prokuratorzy oraz domniemane ofiary mężczyzny.

„Wykorzystywał seksualnie i molestował w swoich domach dziesiątki nieletnich dziewcząt” – głosi akt oskarżenia. W latach w latach 2002-2005 ściągał je do swych rezydencji, m.in. na Manhattanie oraz w Palm Beach na Florydzie. Płacił niektórym dziewczynom, jak też swym współpracownikom, za werbowanie kolejnych ofiar.

W opinii prokuratury Epstein celowo szukał nieletnich dziewcząt i wiedział, że wiele z nich było w wieku poniżej 18 lat. Podczas przeszukiwania mieszkania miliardera znaleziono zdjęcia jego nieletnich ofiar.

O zwolnienie swego klienta za kaucją zwrócili się obrońcy Epsteina. Przypomnieli, że nie popełnił on przestępstwa od 2008 roku. 11 lat temu wpływowy finansista uniknął wyroku dożywotniego więzienia w wyniku porozumienia nazwanego „pozaprokuratorskim” przez dziennik „Miami Herald”.

Finansista oskarżony był wówczas o handel nieletnimi dziewczętami i ich seksualne wykorzystanie. Ostatecznie przyznał się nakłaniania do prostytucji osób poniżej 18 roku życia i po 13 miesiącach wyszedł z więzienia.

Prawnicy Epsteina zapowiedzieli złożenie wniosku o oddalenie sprawy. Zwrócili się jednocześnie o umożliwienie mu oczekiwania na proces w areszcie domowym, w rezydencji na Manhattanie wartej 77 milionów dolarów, pod elektronicznym dozorem.

Sędzia federalny w Nowym Jorku Richard M. Berman powiedział podczas poniedziałkowego przesłuchania, że potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji.

Przeciw kaucji występują prokuratorzy federalni. W ich opinii wiązałoby się to z ryzykiem ucieczki 66-letniego mężczyzny. Podkreślają, że mają coraz mocniejsze argumenty. Zgłaszają się bowiem kolejne kobiety oskarżające Epsteina o wykorzystywanie seksualnie, gdy były jeszcze nieletnie. Ponadto prokuratorzy sugerują, że Epstein będzie mógł próbować wpłynąć na świadków.

Epstein został aresztowany na początku lipca na lotnisku Teterborow w stanie New Jersey, dokąd przyleciał swym prywatnym odrzutowcem z Francji. Pozew przeciw niemu złożyła Virginia Giuffre, która przedstawia się jako jedna z jego ofiar.

Według stacji CNN o to, by nie zwalniać Epsteina za kaucją, apelowały w sądzie dwie inne kobiety, które także oskarżają Epsteina o wykorzystywanie seksualne, gdy były nieletnie.

Prokurator generalny USA William Barr zapowiedział już wcześniej, że nie będzie nadzorował sprawy Epsteina, ponieważ pracował w jednej z kancelarii prawnych, które wcześniej reprezentowały miliardera.

Amerykańskie media przypominają, że Epstein utrzymywał kontakty m.in. z Donaldem Trumpem, Billem Clintonem, Kevinem Spacey i brytyjskim księciem Andrzejem.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

fot.JASON SZENES/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*