Sędzia Sądu Najwyższego przeprasza za krytykowanie Trumpa

Ruth Bader Ginsburg  fot.YONHAP/EPA

Ruth Bader Ginsburg
fot.YONHAP/EPA

Sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg przeprosiła w czwartek za swe wypowiedzi krytyczne wobec Donalda Trumpa, ubiegającego się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich.

„Po namyśle uznałam, że moje niedawne uwagi w odpowiedzi na pytania prasy były nierozważne i ubolewam, że je poczyniłam” – głosi oświadczenie Ginsburg opublikowane przez Sąd Najwyższy.

„Sędziowie powinni unikać komentarzy na temat kandydatów na urzędy. W przyszłości będę bardziej rozważna” – zapewniła sędzia.

W ostatnich dniach Ginsburg udzieliła mediom wywiadów, w których krytycznie wypowiadała się o Trumpie. W CNN nazwała go „oszustem” (ang. faker). W innym wywiadzie mówiła żartem o przeprowadzce do Nowej Zelandii, jeśli Trump zasiądzie w Białym Domu. Zarzucała mu, że „mówi, cokolwiek w danej chwili przyjdzie mu do głowy” i że jest „megalomanem”.

Wypowiedzi sędzi zostały skrytykowane przez Trumpa, który wezwał 83-letnią sędzię do ustąpienia, a także przez prawników, którzy podkreślali, że sędziowie Sądu Najwyższego nie powinni wyrażać opinii w kwestiach dotyczących wyborów.

Sprawa ta wzbudziła obawy Demokratów, że sędzia Ginsburg dostarczyła argumentów Republikanom na poparcie ich twierdzeń, iż liberalni sędziowie – których powoływanie do Sądu Najwyższego zapowiada ubiegająca się o urząd prezydenta Hillary Clinton – kierują się w orzekaniu swymi ideologicznymi przekonaniami.(PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*