Sędzia odmawia oddalenia zarzutów postawionych rosyjskiej firmie ws. Russiagate

Sędzia odmawia oddalenia zarzutów postawionych rosyjskiej firmie ws. Russiagate

Amerykańska sędzia federalna odrzuciła w czwartek wniosek rosyjskiej firmy Concord Management and Consulting o oddalenie postawionych przez prokuratora specjalnego Roberta Muellera zarzutów ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Concord Management and Consulting jest jedną z trzech firm, które wraz z 13 obywatelami rosyjskimi zostały oskarżone przez Muellera. Sędzia Dabney Friedrich nie podzieliła argumentacji prawników Concord, którzy twierdzili, że zarzuty nie zostały właściwie umotywowane.

Firma ta jest kontrolowana przez Jewgienija Prigożyna, który – ponieważ rozpoczynał swoją karierę od organizowania przyjęć dla rosyjskiego prezydenta – bywa nazywany „kucharzem Putina”.

Prigożyn jest też jednym z 13 Rosjan oskarżonych o działania zmierzające do zakłócenia amerykańskiego procesu wyborczego.

Już po raz drugi sędzia Friedrich odmówiła oddalenia zarzutów postawionych Concord. Podejmując w czerwcu pierwszą próbę w tej sprawie, prawnicy Concord kwestionowali uprawnienia prokuratora Muellera. Twierdzili, że zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein złamał jedną z klauzul konstytucji, powołując Muellera na prokuratora specjalnego nadzorującego dochodzenie w sprawie Russiagate (ingerencji w wybory z 2016 r.), a zatem nie ma on uprawnień do prowadzenia tego śledztwa.

Zdaniem zespołu dochodzeniowego prokuratora Muellera, firma Concord finansowała kampanię propagandową prowadzoną przy pomocy internetowych trolli w mediach społecznościowych takich jak Facebook i Twitter w celu siania zamętu i niezgody w społeczeństwie amerykańskim.(PAP)

fot.Pixabay.com

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*