Sędzia, który przewodził składowi rozpatrującemu sprawę Flynna, odsunięty

Sędzia, który przewodził składowi rozpatrującemu sprawę Flynna, odsunięty

Sędzia Rudolph Contreras, który przewodniczył składowi sędziowskiemu rozpatrującemu sprawę b. doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna w procesie karnym o składanie fałszywych zeznań przed FBI, został w czwartek odsunięty od sprawy.

W trakcie pierwszej rozprawy przed sądem właściwym dla dystryktu Columbia, której 1 grudnia przewodniczył sędzia Contreras, Flynnowi postawiono zarzut składania fałszywych zeznań ws. jego powiązań z Kremlem.

Flynn przyznał się do winy. Miał się też oddać do dyspozycji FBI – informowały media.

Wiadomość o odsunięciu sędziego Contrerasa podała w czwartek do wiadomości publicznej rzeczniczka sądu Lisa Klem. Nie ujawniła ona powodów tej decyzji. Poinformowała natomiast, że nadzór nad postępowaniem procesowym oddano sędziemu Emmetowi Sullivanowi.

Specjalny prokurator Robert Mueller, badający sprawę ingerencji Rosji w wybory w USA, postawił Flynnowi zarzut składania fałszywych zeznań w sprawie spotkań z byłym ambasadorem Rosji w USA Siergiejem Kislakiem.

Mueller prowadzi też dochodzenie w sprawie utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości w związku z decyzją prezydenta Trumpa o zwolnieniu dyrektora FBI Jamesa Comeya. Trump miał wywierać na niego presję, by zakończył śledztwo w sprawie Flynna.

W niedzielę prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że nigdy nie naciskał na Comeya, by zablokował śledztwo ws. jego b. doradcy ds. bezpieczeństwa. Dodał, że reputacja FBI jest obecnie „najgorsza w historii”.

Trump napisał w wysłanym nad ranem tweecie: „Nigdy nie prosiłem Comeya, by przestał badać Flynna. To po prostu następny fake news, kryjący kolejne kłamstwo Comeya!”.

Zainteresowanie byłym szefem FBI, którego Trump zwolnił na wiosnę, wróciło wraz z przyznaniem się Flynna do winy.

Michael Flynn został zdymisjonowany w lutym br., gdy okazało się, że zataił przed wiceprezydentem Mike’iem Pence’em szczegóły swoich rozmów z ambasadorem Rosji w USA.

Na początku marca Flynn zabiegał w rozmowach z komisjami Kongresu prowadzącymi równoległe dochodzenia w sprawie ingerencji Rosjan w wybory o immunitet w zamian za udział w przesłuchaniu na temat możliwych powiązań między Rosją a sztabem wyborczym Trumpa.

Adwokat Flynna, Robert Kelner poinformował wówczas, że jego klient „zdecydowanie ma co opowiadać i bardzo chce się tym podzielić, jeśli okoliczności będą sprzyjające”.

Po jego dymisji media ujawniły, że w 2015 roku Flynn otrzymał od powiązanych z Rosją przedsiębiorstw ok. 70 tys. dolarów oraz że w okresie kampanii wyborczej Trumpa był on także płatnym lobbystą rządu Turcji.

Powiązania Flynna z Rosją bada FBI, są one także przedmiotem dochodzenia komisji wywiadu w Senacie i Izbie Reprezentantów. (PAP)

Na zdjęciu: gen. Michael Flynn fot.EPA/Andrew Harrer

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*