Sędzia federalny zablokował nowy dekret imigracyjny Trumpa

Donald Trump fot.Aude Guerrucci/Pool/EPA

Donald Trump fot.Aude Guerrucci/Pool/EPA

Sędzia federalny z Hawajów Derrick. K. Watson zablokował w środę nowy dekret imigracyjny prezydenta Trumpa. Blokada dekretu, który czasowo zabraniał wydawania wiz obywatelom 6 krajów i wpuszczania uchodźców, obowiązuje na terenie całego terytorium USA. Dekret miał zacząć obowiązywać 16 marca.

Watson był drugim z trzech sędziów, który decydował dziś nad zamrożeniem dekretu. Sędziowie federalni ze stanów Maryland i Waszyngton także w dniu dzisiejszym mieli zadecydować czy zablokować dekret.

Hawaje były pierwszym stanem, który zaskarżył nowy, nieco złagodzony w porównaniu z poprzednim, dekret imigracyjny prezydenta.

Sędzia wskazał na sprawę imama muzułmańskiej społeczności Hawajów Ismail Elshikh, którego teściowa złożyła wniosek o wizę imigracyjną. Wniosek jest cały czas rozpatrywany. Zgodnie z nowym dekretem teściowa imama nie zostałaby wpuszczona na terytorium USA.

Nowy dekret, który miał wejść w życie 16 marca, utrzymywał 90-dniowy zakaz wjazdu dla obywateli sześciu państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów – Iranu, Libii, Syrii, Somalii, Sudanu i Jemenu. Wprowadzał także zawieszenie na 120 dni przyjmowania uchodźców. Jednak ci, którzy mają już zaplanowaną podróż, mają zostać przyjęci.

Zakaz nie dotyczył posiadaczy aktualnych wiz i zielonych kart. Nowy dekret zawierał także argumentację, dlaczego dotyczy wybranych krajów i jakie są potencjalne niebezpieczeństwa wynikające z niekontrolowanego napływu ludzi z tych państw. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Kalina
  Kalina 15 marca, 2017, 20:40

  No smiechu warte! Tesciowa jest najwazniejsza!!!!!!

  Reply this comment
 2. Git
  Git 16 marca, 2017, 00:33

  Kalina ciebie tez chyba ktos podsluchuje microwave tak jak pomaranczowego Z tych krajow o ktorych mowa w dekretach ani jedna osoba w ciagu ostatnich 10 lat nie dokonala zamachu w USA A emiraty arabskie egipt z ktorych pochodzili zamachowcy nie ma na liscie czemu? Bo tam Trump ma hotele i apartamentowce a szejkom co sponsoruja terrorystow bije poklony w bialym domu

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*