Sanders wzywa do głosowania na Clinton przeciwko Trumpowi

Bernie Sanders i Hillary Clinton łączą siły w kampanii wyborczej fot.CJ Gunther/EPA

Bernie Sanders i Hillary Clinton łączą siły w kampanii wyborczej fot.CJ Gunther/EPA

Bernie Sanders, były rywal Hillary Clinton w prawyborach Demokratów przed wyborami do Białego Domu, wezwał w poniedziałek do głosowania w listopadzie na Clinton, by uniemożliwić wybór kandydata Republikanów Donalda Trumpa, którego nazwał „chamem i demagogiem”.

„Trump to cham i demagog. Musimy pokonać Donalda Trumpa. Musimy wybrać Hillary Clinton” – powiedział senator ze stanu Vermont na marginesie rozpoczynającej się w poniedziałek w Filadelfii krajowej konwencji Demokratów, która ma mianować Clinton jako partyjną kandydatkę w wyborach prezydenckich w listopadzie br.

74-letni, mocno lewicowy Sanders, był owacyjnie witany przez tłum swoich zwolenników, którzy nawoływali go, by mimo przegranej w prawyborach Demokratów nie rezygnował ze startu w wyborach i zgłosił się jako niezależny kandydat na prezydenta.

Sanders już wcześniej zapowiadał, że poprze Clinton zarówno na konwencji w Filadelfii, jak i w listopadowych wyborach.

Przemawiając do zwolenników, Sanders pozytywnie ocenił decyzję szefowej Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej Debbie Wasserman o dymisji, która została ogłoszona po tym, jak w piątek demaskatorski portal WikiLeaks opublikował ponad 19 tys. partyjnych e-maili. Wśród ujawnionych wiadomości są takie, w których przedstawiciele Komitetu szydzą z Sandersa i jego zwolenników.

Zdaniem Sandersa decyzja Wasserman pozwoli zakończyć okres napięć w partii. „Dymisja pozwoli na otwarcie wobec tych, którzy chcą w partii prawdziwej zmiany” – ocenił senator.

Clinton już na początku czerwca zdobyła liczbę delegatów zapewniającą jej nominację Demokratów; przekroczyła próg 2 383 delegatów, czyli minimum niezbędne do uzyskania nominacji wyborczej swojego ugrupowania. Mimo to Sanders do ostatniego głosowania w prawyborach nie wycofał się formalnie z wyścigu o nominację.(PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. magdzia
  magdzia 25 lipca, 2016, 14:52

  Czyli te cale prawybory u demokratow byly z gory ukartowane bo jak innaczej mozna to teraz wytlumaczyc !

  Reply this comment
 2. Wykrztalcony i myslacy
  Wykrztalcony i myslacy 25 lipca, 2016, 20:18

  Christie tez poparl Trumpa chociaz ten go obrazal i to tez bylo ukartowane magdzia myslisz jak 5 letnie dziecko No ale czego sie spodziewac po wybarcach Donalda 80% jego wyborcow to ludzie bez wykrztalcenia zreszta sam powiedzial ze tych bez wykrztalcenia lubi najbardziej fakt zobacz na YouTube

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*