Sąd uniewinnił Bradleya Manninga od głównego zarzutu

Amerykański sąd wojskowy w Fort Meade w stanie Maryland uniewinnił we wtorek 25-letniego żołnierza Bradleya Manninga od głównego zarzutu, czyli pomagania nieprzyjacielowi. Uznał go jednak za winnego 19 z 21 zarzutów kryminalnych. 

Sąd wojskowy uwolnił Bradleya Manninga od zarzutu pomagania wrogowi. fot. PAP/EPA Pete Marovich

Sąd wojskowy uwolnił Bradleya Manninga od zarzutu pomagania wrogowi. fot. PAP/EPA Pete Marovich

Mannning jest oskarżony o przekazanie poufnych informacji dyplomatycznych demaskatorskiemu portalowi WikiLeaks.

W razie potwierdzenia głównego punktu aktu oskarżenia Manningowi groziło dożywocie. Na oskarżonym ciążyło jeszcze 20 innych zarzutów, w tym szpiegostwa, oszustwa komputerowego i kradzieży.

W trakcie dochodzenia wojskowi prokuratorzy uzyskali dowody, że Manning ściągnął i przekazał drogą elektroniczną Wikileaks blisko pół miliona zastrzeżonych raportów bojowych z Iraku i Afganistanu, setki tysięcy depesz dyplomatycznych oraz zapis wideo śmiercionośnego ataku śmigłowcowego z 2007 roku, który Wikileaks rozpowszechnił z tytułem „Uboczne zabójstwo”.

Według obrony Manning był żołnierzem gejem, głęboko dręczonym problemami identyfikacji płciowej w czasie, gdy jawni homoseksualiści nie mogli służyć w siłach zbrojnych USA. Jego gwałtowne wybuchy w trakcie służby w Iraku powinny być sygnałem ostrzegawczym, by nie dawać mu dostępu do tajnych materiałów.

Jak zaznaczali adwokaci, zabezpieczenie wojskowych komputerów było niedostateczne, a opublikowane przez Wikileaks materiały nie stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego albo zagrożenie to było niewielkie.

 

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*