Sąd odmówił uwolnienia z aresztu Marii Butiny do czasu procesu

Sąd odmówił uwolnienia z aresztu Marii Butiny do czasu procesu

Waszyngtoński sądu odmówił w poniedziałek zwolnienia z aresztu do czasu procesu Rosjanki Marii Butiny, oskarżonej o szpiegostwo na rzecz Kremla. Uznano, że istnieje poważne ryzyko ucieczki oskarżonej.

Sędzia Tanya Chutkan przychyliła się do stanowiska prokuratorów, którzy byli przeciwni wnioskowi obrońców Butiny o zmianę środka zapobiegawczego wobec oskarżonej.

„Nie mogę sobie wyobrazić scenariusza, w którym byłaby możliwość wypuszczenia pani Butiny na wolność. Istnieje realne niebezpieczeństwo ucieczki” – wyjaśniła sędzia.

Wcześniej, w lipcu, ten sam sąd okręgowy w Waszyngtonie odrzucił wniosek Butiny o zwolnienie jej za kaucją.

Przebywająca w USA na wizie studenckiej 29-letnia Maria Butina przybyła do USA w związku ze studiami na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała.

Rosjankę aresztowano w lipcu pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych.

Rosyjska agencja RIA Nowosti pisze, że kolejne posiedzenie sądu w sprawie Butiny odbędzie się 13 listopada. Butinie grozi 15 lat więzienia – twierdzi RIA Nowosti.(PAP)

Na zdjęciu: Maria Butina fot.Alexandria Sheriffs Office/Handout

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*