Sąd Najwyższy zezwolił na wejście w życie antyimigracyjnego rozporządzenia Trumpa

Gmach Sądu Najwyższego w Waszyngtonie fot.Michael Reynolds/EPA

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł 4 grudnia, że najnowsza – trzecia wersja rozporządzenia prezydenta Donalda Trumpa o zakazie wjazdu na terytorium USA może wejść w życie na czas rozpatrywania procedury odwoławczej.

Wcześniej w październiku sąd niższej instancji zablokował wejście w życie tego rozporządzenia.

Najnowszy, wydany we wrześniu zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych obejmuje obywateli pięciu państw (Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu) z siedmiu zamieszkiwanych przez muzułmańską większość, które znalazły się na pierwotnej liście krajów objętych zakazem wjazdu oraz dodatkowo Koreę Północną, Czad i Wenezuelę.

Pierwotne restrykcje zostały wprowadzone 23 stycznia br. przez Donalda Trumpa na podstawie rozporządzenia wykonawczego, a następnie – z powodu chaosu, jaki spowodowały na amerykańskich lotniskach, oraz protestów organizacji broniących praw człowieka i władz stanowych – były dwukrotnie modyfikowane.

Oryginalne rozporządzanie było krytykowane jako otwarcie „antymuzułmańskie”, ponieważ dotyczyło wyłącznie obywateli państw zamieszkiwanych przez muzułmańską większość. W rezultacie działań prawnych podjętych przez prokuratorów generalnych kilku stanów większość klauzul pierwotnego rozporządzenia Trumpa zostało unieważnionych. (jm, PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. diwron
  diwron 5 grudnia, 2017, 08:44

  Jak dziennikarz PAP może pisać takie idiotyzmy. Prawdopodobnie był na szkoleniu organizowanym przez CNN i MSNBC i które zostało opłacone przez G.Soros. Wstrzymanie imigracji z krajów, w których nie istnieje praktycznie żadna władza i nie ma możliwości sprawdzenia imigrantów jest antyimigracyjne.

  Reply this comment
 2. Rozbawiony
  Rozbawiony 5 grudnia, 2017, 09:39

  Artykul jest ok, tytul jest dziwny bo nie chodzi o imigracje tylko podrozowanie. Prosze sprawdzic na internecie.
  Na przyklad, nie mozesz odwiedzic swoich dzieci w USA, albo jesli ktos umrze nie mozesz przyjechac na pogrzeb. Albo po latach prob dostales prace w USA ale teraz nie mozesz wjechac do kraju.
  Wbrew sugestii osoby powyzej te kraje nie moga byc wrzucone do jednego worka, w Jemenie jest wojna a w Iranie porzadek (dyktatura). Co powinno byc dyskutowane najwiecej skoro juz robic ban, nie ma na liscie kilku krajow ktor sponsoruja terroryzm. Maja natomiast duzo pieniedzy wiec im odpuszczono.

  Reply this comment
 3. Igor
  Igor 5 grudnia, 2017, 14:43

  Nie ma na liście np Arabii Saudyjskiej i Kataru, krajów podejrzewanych o finansowanie terroryzmu, ale kupujących od Usa broń za dużą kasę, więc cały program to ściema, którą łykają bez zastanowienia takie diwrony, wrony czy inne rednecki…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*