Sąd Najwyższy USA uratował reformę ubezpieczeń zdrowotnych

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Po raz drugi w ciągu trzech lat Sąd Najwyższy USA oddalił w czwartek skargę na techniczny element systemu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych przeforsowanego przez administrację prezydenta Baracka Obamy i obejmującego ubezpieczeniem wiele milionów Amerykanów.

Jak komentują agencje, decyzja sądu to wielkie zwycięstwo prezydenta Obamy, gwarantujące przetrwanie reformy, która jest jednym z najważniejszych osiągnięć jego administracji.

Obamacare, jak powszechnie nazywa się tę reformę, Kongres przyjął w 2010 roku, wyłącznie głosami Demokratów. Republikanie od początku zwalczali ten projekt, uznając, że obowiązek ubezpieczeń oraz pewne ograniczenia nałożone na firmy ubezpieczeniowe (np. zakaz odmawiania ubezpieczenia osobom, które są już chore) to zagrożenie dla wolności osobistej oraz polityka „rodem z socjalizmu”.

Po wielu walkach w sądach niższej instancji, w Sądzie Najwyższym zaskarżono Obamacare ze względu na dotacje państwa dla niezamożnych osób wykupujących polisy zdrowotne.

By umożliwić uzyskanie ochrony zdrowia przez obywateli, których dotychczas nie było stać na bardzo drogie w USA ubezpieczenia, reforma przewidziała dla osób zarabiających poniżej odpowiedniego poziomu znaczne ulgi podatkowe przy wykupie prywatnych polis. Osoby o naprawdę niskich dochodach z własnej kieszeni płacą za polisę poniżej 100 dolarów miesięcznie.

To kluczowy element reformy, gdyż dzięki niemu ubezpieczenia – jak głosi sama nazwa ustawy o reformie (z ang. Affordable Care Act) – mają stać się „dostępne” dla jak największej liczby Amerykanów.

Osoby, które mieszkają w stanach, gdzie rządzący i przeciwni reformie Obamacare Republikanie nie otworzyli specjalnych giełd z ubezpieczeniami, mogły skorzystać z giełdy prowadzonej przez rząd federalny oraz z federalnych ulg podatkowych. To ten właśnie element nowego systemu ubezpieczeń został zaskarżony w Sądzie Najwyższym, Republikanie bowiem argumentowali, że znakomitej części osób, które otrzymują rządową pomoc w zakupie polis, nie należą się federalne ulgi podatkowe.

Jednak sześciu spośród dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego zagłosowało za oddaleniem pozwu. „Kongres przyjął Affordable Care Act, aby poprawić sytuację na rynkach ubezpieczeń zdrowotnych, a nie po to, by je zniszczyć” – napisał przewodniczący Sądu Najwyższego John Roberts w uzasadnieniu wyroku.

Republikanie nie dają jednak za wygraną. Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner powiedział, że Republikanie, którzy głosowali już ponad 50 razy, by obalić Obamacare, „będą kontynuować swe wysiłki, by unieważnić reformę”.

„Będziemy walczyć zębami i pazurami, by obalić tę opresyjną ustawę (ws. reformy)” – powiedział jeden z liderów Partii Republikańskiej senator John Cornyn.

Ubiegający się o republikańską nominację w wyborach prezydenckich Mike Huckabee napisał na Twitterze: „Ta decyzja jest aktem niekontrolowanej sądowej tyranii”.

„Dzisiejszy wyrok sądu zachowuje w mocy decyzję o udzielaniu pomocy finansowej i udostępnianiu opieki medycznej milionom Amerykanów” – napisał w oświadczeniu sprzyjający Demokratom think tank Center for American Progress.

W założeniach twórców reformy ma ona zapewnić powszechny system ubezpieczeń w USA, gdzie liczbę osób bez żadnej polisy szacowano w 2013 roku na prawie 50 mln (15 proc. społeczeństwa). Obamacare ma wspierać głównie tych, którym ubezpieczenia zdrowotnego nie zapewnia pracodawca, bądź tych, którzy pracują na własny rachunek, ale nie było ich dotąd stać na polisę. Reforma ma też pomóc osobom chorym, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały polisy bądź od których żądały znacznie wyższych składek z powodu podwyższonego ryzyka. Teraz muszą przyjąć wszystkich, którzy się zgłoszą. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

 1. Normals
  Normals 25 czerwca, 2015, 17:03

  Sukces Obamy? Nie znam ani jednej osoby, ktora by chwalila obamacare.Wedlug mnie ten system w takiej formie to dziejowa porazka.

  Reply this comment
 2. kasia
  kasia 25 czerwca, 2015, 17:59

  Zgadzam sie z Toba a ciesza tylko ci ktorym sie robic nie chce i przez to maja zerowe zarobki i darmowe ubezpieczenie.

  Reply this comment
  • Aga
   Aga 25 czerwca, 2015, 20:36

   Mnie nie stać na ubezpieczenie za 1000 dol na miesiąc na osobę !!! I wcale nie leżę brzuchem do góry…..

   Reply this comment
 3. kasia
  kasia 25 czerwca, 2015, 21:29

  I wlasnie to jest niesprawiedliwe bo jezeli juz zarobisz wiecej rocznie jak 30.000 to musisz tyle wlasnie placic czyli wniosek taki albo wogole nie pracowac i przejsc na socjal albo pracowac i 50 procent zarobkow wydac na ubezpieczenie. Wiec pytam sie dla kogo to Obama zrobil chyba tylko dla swoich braci.

  Reply this comment
 4. roman
  roman 25 czerwca, 2015, 23:04

  Sad Najwyzszy sie skompromitowal. Od dzisiaj ACA jest nazywany SCOTUScare.

  Reply this comment
 5. jacekstr
  jacekstr 26 czerwca, 2015, 03:39

  to nie jest „osiągnięcie” to jest „wymuszenie”.

  Reply this comment
 6. kaskader
  kaskader 28 czerwca, 2015, 23:25

  Brawo Sad Najwyzszy!Mozliwosc wykupienia ubezpieczenia pozwala mi spokojnie spac,bez strachu,ze nie kwalifikuje sie ,bo jestem chory.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*