Sąd Najwyższy USA: małżeństwa osób tej samej płci legalne we wszystkich 50 stanach USA

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci narusza zawartą w konstytucji zasadę równego dostępu obywateli do ochrony prawnej i zalegalizował w ten sposób gejowskie śluby we wszystkich 50 stanach.

Radość przedstawicieli środowisk homoseksualnych po ogłoszeniu werdyktu Sądu Najwyższego fot.l Jim Lo Scalzo/EPA

Radość przedstawicieli środowisk homoseksualnych po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego fot.l Jim Lo Scalzo/EPA

Jak pisze Reuters, jest to historyczny triumf dla amerykańskiego ruchu praw gejów.

Według orzeczonego większością 5 do 4 głosów wyroku, z konstytucyjnych gwarancji uczciwego procesu i równej ochrony prawnej wynika, iż stany nie mogą zakazywać małżeństw osób tej samej płci. Na mocy tego rozstrzygnięcia śluby gejowskie staną się legalne we wszystkich 50 stanach.

W wydanym w imieniu sądu oświadczeniu sędzia Anthony Kennedy napisał, iż gejów nie należy skazywać na samotność i wyłączenie z jednej z najstarszych instytucji cywilizacji. „Proszą oni o równą godność w oczach prawa. Konstytucja im to zapewnia” – dodał.

Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci obowiązuje w 13 stanach, a ponadto władze Alabamy zaskarżyły wyrok sądowy znoszący tam ów zakaz.

W swym komentarzu na Twitterze prezydent Barack Obama nazwał wyrok „wielkim krokiem w naszym marszu ku równości”. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. christopher
  christopher 27 czerwca, 2015, 08:26

  No to teraz sie narobilo „Chlop z Clopem , Baba z Baba ” jak z filmu , tylko niewiadomo jak Imigration bedzie teraz razwiazywal sprawy malzenstw . 🙂 : ) .

  Reply this comment
 2. roman
  roman 27 czerwca, 2015, 09:37

  Nastapila legalizacja malzenstw gejowskich w calych Stanach, ale o upadku instytucji malzenstwa pomiedzy kobieta i mezczyzna nikt nie mowi. 40% dzieci w USA rodzi sie jako pozamalzenskie ( a ponad 70% dzieci czarnych amerykanow). Jaki to ma wplyw na ich wychowanie widac prawie na kazdej ulicy. Nie mowi sie o tym, bo to jest niepoprawne politycznie. Amerykanskie uczelnie ucza jak nienawidziec kraju, bo 90% profesorow ma poglady lewackie. Mowienie o tym tez jest niezgodne z PC. Kraj jest na drodze do upadku i tego juz nikt i nic nie zatrzyma. Amerykanie sa zapatrzeni w swoje „maszyny elektroniczne” i nie widza co sie wokol dzieje. Tak nastepuje upadek jednego z najwiekszych mocarstw w historii ludzkosci. Nie mam nic przeciwko gejom. Oni zawsze istnieli i beda istniec, ale robienie z nich bohaterow, to przesada. Natomiast degradacja malzenstwa pomiedzy kobieta i mezczyzna to zbrodnia przeciw rodajowi ludzkiemu.

  Reply this comment
 3. jacekstr
  jacekstr 27 czerwca, 2015, 11:34

  Nie należy się tym przejmować to chwilowa moda jak „dzwony” czy „afro”, dzisiaj jest jutro już będzie nie modna. Dodatkowo oni się nie rozmnażają więc wcześniej czy później i tak wyginą ….. jak dinozaury.

  Reply this comment
 4. Mateusz
  Mateusz 27 kwietnia, 2016, 05:53

  Ludzie hetero sami zdewastowali swoje rodziny. Dajcie homoseksualistom prawa dozawierania ma łżeństw, może tak nie spie… ich jak hetero.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*