Sąd: Biały Dom musi tymczasowo przywrócić akredytację reporterowi CNN

Sąd: Biały Dom musi tymczasowo przywrócić akredytację reporterowi CNN

Biały Dom musi niezwłocznie przywrócić akredytację reporterowi CNN, odebraną mu po konferencji prasowej z prezydentem Donaldem Trumpem – orzekł sąd w piątek. Ograniczenie dostępu dziennikarza do Białego Domu musi zostać poprzedzone uczciwym procesem – dodał.

Sędzia sądu okręgowego Timothy Kelly, który rozpatruje pozew złożony przez CNN wobec cofnięcia akredytacji jej reporterowi Jimowi Acoście, nakazał Białemu Domowi przywrócenie jej do czasu zakończenia procesu w tej sprawie.

Kelly uznał, że Acosta został pokrzywdzony, i odrzucił argument podnoszony przez prawników Białego Domu, że CNN mogła w jego miejsce wysłać innego dziennikarza. Jak zauważa Reuters, sędzia nie odwołał się przy tym do gwarantowanych w piątej poprawce do konstytucji USA wolności słowa i prasy, koncentrując się raczej na zapisanym w niej prawie do uczciwego procesu.

W wydanym oświadczeniu CNN przekazała, że „czeka na ostateczną decyzję (sądu) w najbliższych dniach”, dziękując „wszystkim, którzy wspierali nie tylko CNN, ale także wolną, silną, niezależną prasę amerykańską”.

„Wracajmy do pracy” – powiedział sam Acosta po ogłoszeniu piątkowej decyzji.

Do odebrania akredytacji Acoście doszło po konferencji prasowej 7 listopada. Acosta dopytywał Trumpa o zmierzającą w stronę USA karawanę migrantów z Ameryki Środkowej oraz śledztwo w sprawie domniemanego ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Zirytowany prezydent przerwał mu, mówiąc: „Już wystarczy, już wystarczy” oraz „Jest pan okropnym, bezwstydnym człowiekiem”, a następnie zażądał, by dziennikarz oddał mikrofon, ten jednak odmówił.

Według relacji rzeczniczki Białego Domu Sarah Sanders „położył ręce” na stażystce, która próbowała mu odebrać mikrofon. Świadkowie potwierdzili jednak wersję zdarzeń przedstawianą przez samego dziennikarza, który przekonywał, że jedynie nie chciał oddać mikrofonu. Kilka dni później Sanders zarzuciła mu, że zachował się nieprofesjonalnie, nie dopuszczając do głosu innych dziennikarzy na konferencji.

W reakcji na odebranie akredytacji i przepustki jej dziennikarzowi stacja pozwała Trumpa oraz pięciu członków jego administracji – w tym szefa sztabu Białego Domu Jima Kelly’ego i szefową służb prasowych Sanders. CNN podkreślała wówczas, że „jeśli sprawa zostałaby pozostawiona bez reakcji, działania Białego Domu miałyby niebezpieczny mrożący efekt dla wszystkich dziennikarzy opisujących wybieralne władze”.

Trump wielokrotnie atakował media, zarzucając im, że prezentują zafałszowany obraz jego działań, najczęściej za obiekt ataku obierając nieprzychylną mu CNN.(PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. dosmucacz
  dosmucacz 16 listopada, 2018, 11:38

  Sprawa jest prosta. Sędzia wystraszył się ataku antyamerykańskich mediów i wydał decyzję na korzyść chama z CNN. Czyli wg pana sędziego chuligańskie zachowania na konferencjach prasowych w Białym Domu są dopuszczalne.

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 16 listopada, 2018, 18:36

   Ma Pan racje.
   Szkoda, ze chamstwo zaraz sie chowa za konstytucjowymi prawami.
   Cham zostanie zawsze chamem /bez wzlegu kim jest. Acosta chce swoje
   15min.w TV aby podciognoc siebie jako reporter…. Zart na niego !!! bo stracil respect jako journalist u wszystkich. !

   Reply this comment
 2. krzych
  krzych 16 listopada, 2018, 15:14

  Sprawa jest prosta sedzia zna prawo i konstytucje usa , nikt nie jest ponad prawem, nawet ten oszolom trump.
  The First Amendment
  The Free Press

  Reply this comment
 3. Barbara z Florydy
  Barbara z Florydy 16 listopada, 2018, 15:22

  nie musisz rozmawiac z kazdym —–Freedom of Speech

  Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 16 listopada, 2018, 18:37

  Ma Pan racje.
  Szkoda, ze chamstwo zaraz sie chowa za konstytucjowymi prawami.
  Cham zostanie zawsze chamem /bez wzlegu kim jest. Acosta chce swoje
  15min.w TV aby podciognoc siebie jako reporter…. Zart na niego !!! bo stracil respect jako journalist u wszystkich. !

  Reply this comment
 5. Yaroon
  Yaroon 17 listopada, 2018, 02:17

  Interesujące wywody „polskich parlamentarzystów, (senatorów?) z Chicago” 🙂 Tylko nie róbcie prezydentowi impiczmentu (Impeachment ), no i sędziego nie dymisjonujcie. 🙂

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 17 listopada, 2018, 16:11

   Paprykarz, won do budy. Jeszcze raz ci przypominam że to nie jest głos Szczecina tylko chicagowska gazeta.

   Reply this comment
   • Yaroon
    Yaroon 17 listopada, 2018, 17:38

    Normals-ile razy można ci mówić, że jesteś prymitywny ćwok, burak i Polonia tylko się wstydzi, że ktoś taki jak ty, mówi po polsku. Mógłbyś być patriotą i mówić po niemiecku, a mordę posmarować „szuwaksem” i zapuścić pejsy. Murzyn z pejsami mówiący po niemiecku. Za dużo wymagam, ty nawet dobrze po polsku nie kminisz. Przychlast.

    Reply this comment
    • Normals
     Normals 18 listopada, 2018, 15:06

     Paprykarz jesteś gorszy od sraczki , nikt cię nigdy nie chce a ty mimo wszystko pchasz sie niczym gówno w gacie. Odwal się wreszcie patałachu od tego forum i wylewaj swoje frustracje w Głosie Szczecińskim a nie tu……

     Reply this comment
     • Yaroon
      Yaroon 18 listopada, 2018, 15:55

      Czasami piszę w Kurierze Szczecińskim albo Głosie Wrocławia. Normals – Dziennik Związkowy nie należy do ciebie smoluchu, tylko do p. Franka. Jakbyś nie chlał i trochę się poduczył, to byś założył własną gazetę…durniu.

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*