Sąd apelacyjny podtrzymał sprzeciw wobec planu Obamy w sprawie imigrantów

fot.Jamie Rector/EPA

fot.Jamie Rector/EPA

Federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie podtrzymał w poniedziałek werdykt sądu federalnego niższej instancji odrzucający plan prezydenta Baracka Obamy mający ochronić przed deportacją ok. 5 mln nielegalnych imigrantów w USA.

Prezydentowi pozostało już jedynie odwołanie się do Sadu Najwyższego. Jednak decyzja sądu w Nowym Orleanie oznacza, że szanse na realizację planu, przed opuszczeniem przez Obamę Białego Domu w styczniu 2017 r., zmalały praktycznie do zera.

Plan prezydenta przewidywał m. in. ochronę przed deportacją dzieci nielegalnych imigrantów, zarówno urodzonych w USA jak i tych, które przyjechały z rodzicami. Plan przewidywał też rozszerzenie ochrony przed deportacją rodziców obywateli USA. Zgodnie z amerykańskim ustawodawstwem, dzieci urodzone w USA (w tym także dzieci osób przebywających w USA nielegalnie) uzyskują automatycznie amerykańskie obywatelstwo.

Przeciwko planowi Obamy występowali zdecydowanie Republikanie w Kongresie oraz władze 26 stanów rządzonych przez republikańskich gubernatorów. Prezydentowi zarzucano, że przekroczył swoje uprawnienia oraz, że chciał udzielić amnestii osobom, które złamały prawo. Wobec niechęci Kongresu, Obama zapowiedział w listopadzie ub. r., że zamierza wprowadzić plan w życie na mocy swojego dekretu.

„Prezydent Obama powinien zrezygnować ze swojego sprzecznego z prawem programu i zacząć przestrzegać obowiązującego ustawodawstwa” – powiedział republikański gubernator Teksasu Greg Abbott. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*