Rząd USA chce zablokować fuzję US Airways z koncernem AMR Corporation

Rząd USA chce zablokować fuzję US Airways z koncernem AMR Corporation

Resort sprawiedliwości USA wszedł we wtorek na drogę sądową, by zablokować fuzję US Airways z holdingiem AMR Corporation, który jest właścicielem American Airlines. Wcześniej na fuzję tę warunkowo zgodziła się Komisja Europejska.

US Airways i American Airlines fot. Ralph Lauer/PAP/EPA

US Airways i American Airlines fot. Ralph Lauer/PAP/EPA

Efektem fuzji byłoby powstanie największych linii lotniczych na świecie i ewentualnie ich monopol na trasie Londyn-Filadelfia. Amerykański resort sprawiedliwości uważa, że fuzja doprowadziłaby do wzrostu cen biletów, co godziłoby w interesy konsumentów.

Do pozwu wzniesionego przez ministerstwo sprawiedliwości w sądzie okręgowym Dystryktu Kolumbii dołączyło kilka stanów, m.in. Arizona i Teksas.

Obecnie US Airways oraz American Airlines są jedynymi przewoźnikami oferującymi stałe połączenie między Londynem a Filadelfią. Fuzja tych dwóch amerykańskich gigantów lotniczych doprowadziłaby do istnienia tylko jednego operatora na tej trasie.

5 sierpnia Komisja Europejska wydała zgodę na tę fuzję pod warunkiem, że przewoźnicy zwolnią dziennie jeden slot (okienko czasowe na start i lądowanie) na wspomnianej trasie z lotniska Heathrow i podejmą działania w celu zachęcenia nowego operatora do obsługi tej trasy.

Fuzja stanowi ostatnią deskę ratunku dla koncernu AMR Corporation. W listopadzie 2011 roku firma ogłosiła niewypłacalność i zwróciła się do sądu o ochronę przed wierzycielami.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*