0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRząd i Kongres USA przeciw tanim lekom z Indii

Rząd i Kongres USA przeciw tanim lekom z Indii

-

Ceny leków w Stanach Zjednoczonych przekraczają finansowe możliwości wielu Amerykanów. Choć istnieje możliwość leczenia się tanim kosztem, nie dopuszczą do tego kompanie farmaceutyczne, ani rząd. Kompanie ze względu na spadek dochodów, rząd w obawie przed upadkiem tych kompanii, co grozi wzrostem bezrobocia i zmniejszeniem wpływów podatkowych do skarbu państwa.

fot. Images of Money/Flickr
fot. Images of Money/Flickr

Z tego też względu administracja Baracka Obamy i członkowie Kongresu wywierają nacisk na Indie, by powstrzymały produkcję leków generycznych. Działania te podjęto w imieniu amerykańskich kompanii farmaceutycznych i wbrew ostrzeżeniom ekspertów, którzy twierdzą, że ograniczenie produkcji niedrogich środków medycznych pozbawi miliony ludzi dostępu do lekarstw.

REKLAMA

Leki z Indii przyczyniły się do dramatycznej obniżki kosztów leczenia w krajach rozwijających się i okazały się niezwykle przydatne w globalnej  walce z AIDS.

98 proc. środków farmaceutycznych zakupionych przez PERFARAIDS – program pomocy Amerykanom chorym na AIDS, zatwierdzony przez byłego prezydenta G.W. Busha, pochodzi w Indii. Dzięki temu koszt leczenia spadł z 10 tys. dol. rocznie do 1 dol. dziennie.

Indyjski przemysł farmaceutyczny spowodował spadek dochodów amerykańskich i europejskich kompanii farmaceutycznych. Broniąc się firmy te podjęły zabiegi o uzyskanie monopolu na wyznaczanie cen na nowe leki i wykluczenie producentów leków generycznych.

W izbowym podkomitecie odbyły się w tej sprawie pierwsze przesłuchania. Temat ten poruszył również sekretarz stanu USA John Kerry podczas spotkania z przedstawicielami indyjskich władz. Szczególny nacisk położył na ignorowanie amerykańskich przepisów patentowych.

Jednym z ostatnich, rażących przykładów takiego postępowania była decyzja sądu najwyższego Indii, który odrzucił amerykański patent na lek przeciw białeczce o nazwie „Gleevec” i zezwolił na produkcję jego tańszej wersji. W Stanach Zjednoczonych leczenie tym lekarstwem kosztuje 75 tys. dol. rocznie, w Indiach – 31 tys., podczas gdy generyczny „Gleevec” kosztuje zaledwie 2100 dol. rocznie.

Publiczne przesłuchania w sprawie prób likwidacji generycznych leków z Indii mogą się odbić niekorzystnie na prestiżu firm farmaceutycznych w USA, które ze względu na wysokie ceny swoich produktów i tak nie cieszą  najlepszą opinią.

Zwraca się  również uwagę na korzyści płynące z niskich cen leków nie tylko w krajach zacofanych, lecz również w Stanach Zjednoczonych, czego najlepszym przykładem były olbrzymie oszczędności, jakie uzyskano kupując indyjską wersję leku przeciw AIDS.

                                    (eg) 

REKLAMA

2091307627 views

REKLAMA

2091307930 views

REKLAMA

2093104390 views

REKLAMA

2091308214 views

REKLAMA

2091308361 views

REKLAMA

2091308507 views