Rząd i imigranci na wojennej ścieżce

Rząd i imigranci na wojennej ścieżce

Polityka rządu federalnego skierowana przeciwko imigrantom – nie tylko nielegalnym – sprawia, że informacje publikowane przez media przypominają doniesienia z frontu. Rosnąca liczba zatrzymań nieudokumentowanych cudzoziemców, zaostrzenie procedur rozpatrywania wniosków imigracyjnych, łącznie z oddalaniem ich z powodu błędów, a także ostra krytyka i próba karania miast-sanktuariów – to tylko niektóre z działań administracji USA.

Metamorfoza USCIS

Administracja podjęła działania utrudniające życie imigrantom i kandydatom na legalnych imigrantów podjęła. Wysocy przedstawiciele US Citizenship and Immigration Services (USCIS) opowiadają mediom o tym, że jednym priorytetów agencji będzie teraz  rewidowanie spraw osób, którym już przyznano obywatelstwo, zamiast pomocy w uzyskaniu zielonych kart, czy naturalizacji. Do tego nawet najmniejszy błąd w formularzach może skutkować decyzją odmowną. A przypomnijmy, że zgodnie z intencją Kongresu to USCIS miało być z założenia instytucją przyjazną imigrantom. Do tego – utrzymywaną przede wszystkim za pieniądze petentów, a więc osób wnoszący coraz wyższe opłaty za usługi. Do ścigania nielegalnych imigrantów i egzekwowania powołano inną instytucję – Immigration and Customs Enforcement (ICE). Teraz różnica zadań i misji między tymi instytucjami zaczęła się zacierać.

Bez marginesu na błąd

Od wtorku zaczęła obowiązywać nowa procedura rozpatrywania wniosków złożonych w US Citizenship and Immigration Services, pozwalająca na arbitralne wydanie decyzji odmownej, jeśli wnioskodawca popełni błąd lub nie nie dostarczy zadowalających dowodów wspierających jego prośbę.

Dotychczas urzędnicy byli zobowiązani do przekazania aplikującym o zieloną kartę lub naturalizację zawiadomienia o konieczności skorygowania błędów lub uzupełnienia materiału dowodowego. Teraz przestaje to być obowiązkiem. Urzędnik ciągle może poprosić o uzupełnienie dokumentów, ale jednocześnie ma prawo zamknąć cały proces, zmuszając petentów do ponownego rozpoczęcia procedury. W większości przypadków oznacza to kolejne lata oczekiwania na legalizację i ogromne koszty, zaś w przypadku osób występujących o przedłużenie czasowych wiz – wszczęcie procedury deportacyjnej, w momencie wygaśnięcia końcowej daty legalnego pobytu.

Imigrancie pokaż dowody

Prawnicy imigracyjni biją na alarm, zwracając uwagę na brak klarownych standardów wydawania decyzji odmownych. W grę wchodzi około 7 milionów podań rocznie. Portal ProPublica, który dotarł do wielu adwokatów przytacza przypadki odrzucania podań z czysto technicznych powodów, np. z powodu literówek, czy braku jednej ze stron formularza, na której zwykle nie dokonuje się żadnych wpisów.

Innym niepokojącym trendem, wynikającym z prezydenckiej decyzji wykonawczej ,,Buy American and Hire American” jest domaganie się przez urzędników imigracyjnych coraz większej ilości dowodów mających wesprzeć wnioski. Dotyczy to nie tylko wiz dla profesjonalistów H-1B, ale także wszystkich pozostałych wiz, przyznawanych zarówno w puli sponsorowania rodzinnego, pracowniczego czy z powodów humanitarnych. Zdarza się nawet, że dochodzi do ponownego rozpatrywania spraw już rozstrzygniętych pozytywnie. To tak jakby chciano zniechęcić i doprowadzić do frustracji wnioskujących o stały pobyt – zgodnie twierdzą prawnicy imigracyjni.

ICE coraz droższe

Na egzekwowanie prawa imigracyjnego podatnicy (w tym także imigranci) wydają coraz pieniędzy. Dziennikarze CNN dotarli do informacji, z których wynika, że latem tego roku administracja po cichu przesunęła fundusze do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, z przeznaczeniem dla Immigration and Customs Enforcement. W sumie chodzi o 200 milionów dolarów.  Uszczuplono w ten sposób budżety kilku innych agencji. Na przykład 10 milionów z tej sumy miało pochodzić z budżetu operacyjnego FEMA – agencji federalnej odpowiedzialnej za udzielanie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. W czasie gdy huragan Florence zbliżał się do Wschodniego Wybrzeża USA, ta informacja nie mogła przejść bez echa. Tym bardziej, że Kongres wielokrotnie krytykował ICE za brak dyscypliny finansowej i wydawanie pieniędzy bez kontroli. Senacka Komisja Przydziału Środków Budżetowych, w której przewagę mają przecież rządzący republikanie wyraźnie odradziła przyznawanie ICE kolejnych środków bez uporządkowania kwestii wydatków.

Dodatkowe fundusze zostaną wydane mniej więcej po połowie na budowę nowych ośrodków odosobnienia dla imigrantów oraz pokrycie kosztów transportu i procedur deportacyjnych. W sumie zwiększy to część rocznego budżetu ICE na przetrzymywanie i usuwanie imigrantów do 3,6 miliarda dolarów.

Zaostrza się też konflikt między administracją a miastami-sanktuariami, do których zalicza się także Chicago, które nie chcą współpracować przy zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów. Powołują się przy tym na kwestie bezpieczeństwa, bo społeczności imigranckie nie chciałyby współpracować z lokalną policją, gdyby ta interesowała się statusem imigracyjnym mieszkańców. To właśnie w tych aglomeracjach ruch ,,Abolish ICE” (obalić ICE) zyskał najwięcej zwolenników.

Rada miejska Nowego Jorku wręcz rozważała wycofanie się z kontraktów z federalnymi instytucjami zajmującymi się egzekwowaniem prawa imigracyjnego. Taki projekt legislacji wniósł przewodniczący Komisji Imigracyjnej rady miasta Carlos Menchaca.

Projekt nie przeszedł, bo komisarz ds imigracji Bitta Mostofi znalazła tylko dwie umowy jakie miasto zawarło z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) i z ICE i nie mają one nic wspólnego z egzekwowaniem prawa imigracyjnego. Jeden z kontraktów dotyczy udostępnienia terenu w dzielnicy Bronx do ćwiczeń z bronią palną. Ale podobne umowy mają także inne agencje federalne, które płacą nowojorskiej policji za zabezpieczenie terenu. Do tego z DHS ćwiczą tam jedynie agenci walczący ze zorganizowanym przemytem ludzi, a nie funkcjonariusze zajmujący się deportacjami. Drugi kontrakt dotyczy udostępnienia laboratoriów do badań nad bioterroryzmem. Administracja burmistrza Billa de Blasio uznała więc, że ze względu na bezpieczeństwo narodowe nie będzie unieważniać umów. Menchaca chce jednak, aby zakaz objął zawieranie przyszłych umów. W sąsiednim New Jersey powiat Hudson zapowiedział wygaszenie do 2020 roku kontraktu z ICE pozwalającego na przetrzymywanie imigrantów w lokalnych więzieniach. Ale federalni mają jeszcze ważne kontrakty z powiatami Orange, Essex i Bergen.

Podobnie jest w innych stanach i nie należy się spodziewać jakiejś gwałtownej odwilży. Obie strony konfliktu uderzać będą w wysokie ,,C” przynajmniej do listopadowych wyborów. Bo imigracja stała się jednym z najważniejszych tematów tegoroczniej kampanii.

Jolanta Telega

fot.EUGENE GARCIA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

 1. Paw.
  Paw. 20 września, 2018, 20:24

  Straszą i pokazują, ze coś robią. Udowodnię, ze nic nie robią z nielegalnymi. Dziś złożyłem zawiadomienie do ICE przez formularz na stronie ice.gov o fabryce w Schaumburgu, podałem dokładne dane i ilość nielegalnych meksykow. Gwarantuje, ze nic z tym nie zrobią i nie usłyszymy o tym w mediach. Ten kraj jest skorumpowany do granic możliwości – koperta zapewne będzie czekała w biurze na oficera ICE.

  Reply this comment
  • olo
   olo 22 września, 2018, 21:20

   Ale ty mi zaimponowales…widac kontynulujesz rodzinne tradycje. Dziadek i ojciec do SB donosili a ty widac pielegnujesz tradycje w ,,demokratycznym” kraju. A ten wlasciciel placi skladki z krorych ty pobierasz pernamentne bezrobocie i znaczki na zarcie.

   Reply this comment
  • Andy
   Andy 23 września, 2018, 01:24

   Paw powiem krotko:
   Jebal cie pies i male pieski tez!!!!!!

   Reply this comment
   • Paw
    Paw 23 września, 2018, 21:12

    Śmiać mi się chce z was, truckerzy, budowlańcy i damulki z domków. Nie podoba wam się Amerykańskie prawo to wracajcie do swojego kraju ! fani pikników i disco polo.
    Znam takich jak wy, przyjechać na wizie turystycznej, siedzieć na czarno a w Polsce opowiadac jak wam tu świetnie, złapaliście pana Boga za nogi.
    Dobrze, że się biorą za was, nielegalnym trukerom już nieprzedłużają prawka jeszcze chwilę i za zwykłe prawko się wezmą potem tylko wybudować mur i masowe łapanki w całym kraju.

    20 lat temu chodziliście przestraszeni rozglądając się czy ktoś was nieśledzi (ICE), za Obamy nabraliście odwagi. Protesty przeciwko ICE, demonstracje o zalegalizowanie Dreamersów itp. oby wróciły stare czasy nalotów.

    Teksty, które piszecie nie robią na mnie wrażenia bo śmiać mi się chce z waszego płaczu „przyjadę na turystycznej i jakoś to będzie” NIE BĘDZIE. „Pracuję i płacę podatki ITIN, powinni dać nam Green card”. Ciężko zrozumieć, że to nie wy ustalacie prawo tylko US Congress ? Deport i to jak najszybciej.
    Chcesz tu mieszkać to przyjedź LEGALNIE !!!

    Reply this comment
 2. Christopher
  Christopher 21 września, 2018, 20:40

  PAW to ty jestes gorszy od „GNIDY” , co tobie zlego ci ludzie wyzadzili , moze liczyles ze to tobie ta „koperta” sie nalezy , jestes tylko omylkowo nazwany czlowiekiem ktory pelza po tym siwiecie gdzie wogole nie powinien istniec bo insekty takie jak ty sie poprostu unicestwia .

  Reply this comment
 3. Jacek
  Jacek 21 września, 2018, 21:15

  Zrobia zrobia to tylko kwestia czasu! W Lombard 2 tygodnie temu przeczepali fabryke! Ale nie rozumiem jaki ty masz w tym interes !

  Reply this comment
 4. Paw.
  Paw. 21 września, 2018, 23:04

  Ponieważ złamali prawo imigracyjne, są tutaj nielegalnie. Kto im dał prawo wyboru przepisów federalnych ? Boli Was to bo również nie macie papierów. Waszym tokiem myślenia każdy może wybierać jakie prawo będzie respektował a jakie nie. Ja od dziś może zaczne napadać banki bo jakie jest to przestępstwo ? Dla mnie żadne, każdy mogę go łamać i czuć się niewinnym tak jak miliony nielegalnych przestępców imigracyjnych.

  Reply this comment
 5. Yaroon
  Yaroon 22 września, 2018, 02:09

  Jak dla mnie praca nie jest przestępstwem i nie ważna legalna czy nielegalna. A w ogóle to nie ma tzw. pracy nielegalnej, to wymysł urzędników-pasożytów, którzy z każdej umowy pracodawca-pracownik chcą mieć zyski.

  Reply this comment
 6. Christopher
  Christopher 22 września, 2018, 10:25

  Jacek napewno sprawdza jak TA GNIDA wyslal przez on-line , bo oczywiscie ze mozna nawet nie podajac swoich danych personalnych . Tylko w takich zakladach , shop-ach czy fabrykach to tam Ameryaknie nie chca pracowac bo stawaki zaczynaja sie od minimum wage a mozlwie ze „meksykom” placa jeszcze mniej , tylko ze przez tego „smiecia” wlasciciel bedzie mial gigantycznie nieprzyjemnosci nawet moga go zamknac .

  Reply this comment
 7. Yaroon
  Yaroon 22 września, 2018, 11:11

  …jednym słowem typowa menda… „śmieć z Polski” 🙂

  Reply this comment
  • Paw
   Paw 22 września, 2018, 13:53

   Urodzilem sie tutaj polaczku

   Reply this comment
   • Yaroon
    Yaroon 24 września, 2018, 14:29

    Śmieć jest śmieciem -bez względu, gdzie się urodził. Na pewno twoja matka była łachudrą a ojciec badziewiem więc spłodzili syna sukinsyna.

    Reply this comment
   • Yaroon
    Yaroon 24 września, 2018, 14:36

    Paw, a ty kto jesteś ? Jeżeli hamerykaninem, to po co tutaj piszesz? Miej gdzieś polaczków…folksdojczu.

    Reply this comment
    • Paw
     Paw 24 września, 2018, 19:42

     Wiesz, kto to jest folksdojcz ? Używasz terminów, które nie rozumiesz i nie znasz ich genezy. Poziom edukacji poniżej dna ale nie dziwie się skoro po 8 klasach podstawówki przyjechałaś/es tutaj.

     Reply this comment
 8. arkady
  arkady 22 września, 2018, 16:56

  Konfitura, kapuś i konfident, takiego szmaciarza należy napiętnować i brzydzić się nim. Tak powinno traktować normalne społeczeństwo takie zdegenerowane jednostki.

  Reply this comment
  • Paw
   Paw 24 września, 2018, 20:18

   Rozumiem, ze jak ciebie postrzeli czarny to powiesz policji, ze sam się postrzeliles ? Przecież nie będziesz konfidentem ?! Sam to załatwisz. Jak ci zgwałcą córkę czy żonę to zakażesz im zgłaszać bo jak ludzie pomyślą, ze rodzina konfidentów ? Kapusiów ? Szmaciarzy i donosicieli ?

   Reply this comment
   • arkady
    arkady 25 września, 2018, 19:33

    A ja rozumiem że ci na których doniosles postrzelili ciebie a twoja żonę i córkę zgwałcili i teraz w akcie desperacji i rozpaczy kablujesz. Pierdolisz od rzeczy

    Reply this comment
 9. Yaroon
  Yaroon 22 września, 2018, 17:54

  Bydlak, gad, glista, gnida, gnój, kanalia, kreatura, kundel, łach, łachudra, łajdak, łajza, łotr, marnota, menda, miernota, nędznik, nikczemnik, obrzydliwiec, padalec, parszywiec, plugawiec, płaz, podlec, skunks, sobaka, swołocz, szelma, szmaciarz, szmata, szubrawiec, ścierwo, śmieć, śmierdziel, świnia, wesz, zgniłek, żmija, niegodziwiec, palant, diabelski syn, diabelskie nasienie, gałgan, hycel, pętak, skurczybyk, wywłoka, zero, pętaczyna, sukinsyn, cep, cymbał, debil, dureń, gamoń, głąb, głupiec, głupol, idiota, imbecyl, kretyn, obszarpaniec, szumowina. PS. Bogaty ten język polski. Można zamiast na k*, ch*, p* ….można 🙂

  Reply this comment
 10. Voice
  Voice 22 września, 2018, 19:00

  PAW. Teraz cierpienie tych wszystkich ludzi wróci do Ciebie – to się nazywa Karma.

  Reply this comment
 11. RP
  RP 24 września, 2018, 13:48

  Interes ma taki ze stawki ludzi ktorzy sa tu leganie sa zanizane przez ludzi ktorych nie powinno tu byc.

  Reply this comment
  • Paw
   Paw 24 września, 2018, 14:33

   Dokladnie tak. Rynek pracy jest zrujnowany przez milliony nielegalnych.

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 24 września, 2018, 16:54

    Widzę, że ktoś tu kontynuuje tradycje szmalcownictwa tyle że w wydaniu amerykańskim i dużo bardziej ohydnym, bo podczas wojny szmalcownicy donosili na ukrywających sie Żydów do Niemców za pieniądze, a ten kapus donosi na ludzi za darmo co czyni z niego totalnego bydlaka. Nie zaslaniaj się mendo podatkami albo rynkiem pracy, bo jak wyjadą nielegalni a w ich miejsce przyjdą amerykanie, to zobaczysz ile wtedy zapłacisz za produkty i usługi przez nich wykonywane. Ciekawe co wtedy powie amerykański imbecyl kiedy okaże sie, że nie stać go już na wiele rzeczy bo wzrosly drastycznie koszty ich wykonania……

    Reply this comment
    • Paw
     Paw 24 września, 2018, 17:48

     Haha typowa gadka biedaka, mnie stać na podwyżki cen ale widzę ze ciebie to boli. Nie zasłaniam się rynkiem pracy, poprostu szanuje przepisy prawa w przeciwieństwie do was. Nikt wam nie dał możliwości wyboru prawa, wiec albo przestrzegacie wszystkie ale wypier… do swoje go kraju uchodzcy.

     Reply this comment
     • Normals
      Normals 25 września, 2018, 17:22

      Nie, nie boli mnie. Wlasnie zabookowalem sobie wakacje po raz trzeci w tym roku więc się nie popisuj amerykański konfidencie. W Polsce takie mendy moralne jak ty zapisywaly sie do ORMO żeby poczuć się ważnym i usłuznym władzy tu są takie gnidy jak paw ( celowo piszę małą literą) których cieszy że zadenuncjowali nielegalnych imigrantow z pobliskiej fabryki. Gdybym cię spotkał w towarzystwie i powiedzialbys co zrobiłeś to naplułbym ci w twarz you white trash…..

    • RP
     RP 24 września, 2018, 20:16

     „amerykanski imbecyl”, „hamerykan”,”folksdojcz… Moze ktos powinien sie raczej zastanowic nad wlasnymi kompleksami?

     Reply this comment
     • Yaroon
      Yaroon 25 września, 2018, 00:51

      Nikt cię nie nazwał „amerykański imbecyl”, ty porąbany sukinsynie. Paw i RP to jeden i ten sam „stukacz” (donosiciel).

 12. Christopher
  Christopher 24 września, 2018, 19:42

  PAW I ty sie tu Gnido piszesz ze urodziles w takim razie co tutaj robisz na tym formum smieciu , wiekszosc emigrantow zaczynala od minimalnej stawki a ja jako US citizen niepodejmie pracy „pierwszej lepszej ” bo poprostu moge sobie wybrac jak kazdy Amerykanin , tylko nie kazdy Amerykanin jest taka podla swinia jak TY I twoj koles RP zeby donosic na kogo kolwiek .

  Reply this comment
  • Paw
   Paw 24 września, 2018, 21:04

   U.S. Citiznes z wyboru. Masz się czym chwalić jak przyjedziesz do PL, pokażesz paszport, tylko nie zapominaj ze jesteś naturalizowany a żyłach płynie polska krew a w butach słoma.

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 25 września, 2018, 17:31

    paw a jaka krew płynie w twoich żyłach wiesniaku? Indiańska? Twoi dziadkowie to pewno emigranci z jakiejś zabitej dechami wiochy w Polsce więc w twoich żyłach płynie wieśniacka krew pastuchu a krwi nie oszukasz bo jak to mówią cham może wyjechać ze wsi ale wieś z chama nie wyjedzie nigdy co udowodniles swoim postem konfidencie…..

    Reply this comment
    • Yaroon
     Yaroon 26 września, 2018, 03:08

     Paw szczeka jak może, odgryza się wam, za swoje niepowodzenia. Na forum może wszystko pieprzyć…że jego dziadek to wnuk Lincolna po babci kurtyzanie. Olać szuję.

     Reply this comment
 13. Gk
  Gk 25 września, 2018, 09:26

  Paw a w twoich żyłach to niby jaka krew płynie ? Amerykanie za piątkę $

  Reply this comment
 14. Anonim
  Anonim 25 września, 2018, 15:49

  Paw czy jak ci tam myślisz ze ktoś uwierzy w te brednie ze niby ,,amerykan” z ciebie od 2 pokoleń.

  Reply this comment
 15. mia
  mia 25 września, 2018, 21:26

  wow Pawelku PAW szacun ch.. jestes rodzony tutaj to po pierwsze ,gosciu z kasa jakim cudem informacje o jakims zadupiu zakladzie pracy z okolic Chicago dotarly do twojego nieba? na szmacie tam jezdzisz zajmij sie donoszeniem na bandytow zlodziei a nie ludzi ktorzy chca pracowac

  Reply this comment
 16. Stefan
  Stefan 26 września, 2018, 06:50

  Paw klamiesz ze sie tu urodziles za dobrze piszesz po polsku Samo to ze czytasz dz przemawia przeciwko temu Twoij rodzice dostali papiery w amnestii Reagans albo matka dala za papiery Bez wzgledu na to folksdoicz to trafne okreslenie dla ciebie Karma do ciebie wroci za pare albo upadniesz na zdrowiu albo za pierdole pojdziesz siedziec i tam ci poszeza otwor bez wazeliny

  Reply this comment
 17. Pedro
  Pedro 27 września, 2018, 23:08

  Pociesza mnie to ze Polacy potrafia napietnowac gnidy typu donosiciele. Duch normalnosci w Narodzie nie zginal.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*