Rząd Trumpa planuje wyjście z części traktatów międzynarodowych

fot. EPA/Ron Sachs

fot. EPA/Ron Sachs

Administracja prezydenta Donalda Trumpa przygotowuje dekrety ws. wyjścia USA z niektórych traktatów międzynarodowych niezwiązanych z kwestiami bezpieczeństwa narodowego, ekstradycji czy handlu zagranicznego – podaje w czwartek ABC News.

Dzień wcześniej „New York Times” napisał, że przygotowywane są podobne dekrety dotyczące ograniczenia amerykańskiego finansowania dla ONZ i innych organizacji międzynarodowych. W czwartek wysokiej rangi przedstawiciel nowej administracji potwierdził tę informację w rozmowie z ABC News.

Nowojorski dziennik dotarł do pierwszego projektu takiego dekretu, zatytułowanego „Audyt i redukowanie finansowania przez USA międzynarodowych organizacji”.

ABC News podaje informacje o drugim takim projekcie, zgodnie z którym miałaby nastąpić rewaluacja istniejących porozumień międzynarodowych, by USA mogły się ewentualnie wycofać z niektórych traktatów.

Według ABC może chodzić na przykład o paryskie porozumienie klimatyczne czy inne podobne układy, ale wstępny projekt dekretu wymienia też dwie konkretne umowy: Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet oraz Konwencję o prawach dziecka.

Komentując te doniesienia amerykański ośrodek Stratfor zwraca uwagę, że o ile niektóre inicjatywy Trumpa mogą być na tyle trudne do wprowadzenia w życie, że są to raczej deklaracje polityczne, to jednak zwracają na nie uwagę rządy innych państw, starając się ocenić potencjalne konsekwencje czy koszty takiej polityki dla ich interesów narodowych. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. us
    us 26 stycznia, 2017, 18:08

    zastanawia mnie jedno. Jak Obama podpisal jakis dekret byl lament, ze to przeciez kongres jest od tworzenia prawa itp. Teraz jak Trump jest prezydentem i rozpedzil sie z tymi dekretami jakos cisza(chodz mi o sam fakt nie o to, ze sa dobre czy zle).Bo ani jeden ani drugi mnie przynajmniej nie przekonuje. Tylko to takie obludne troche wg mnie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*