Rozpoczął się proces George'a Zimmermana

W Sanford na Florydzie rozpoczął się w poniedziałek proces George’a Zimmermana, oskarżonego o zabójstwo nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

George Zimmerman (P) z obrońcą Donem Westem (L) na początku swojego procesu w Seminole County Criminal Justice Center w Sanford na Florydzie  fot. Joe Burbank/PAP/EPA

George Zimmerman (P) z obrońcą Donem Westem (L) na początku swojego procesu w Seminole County Criminal Justice Center w Sanford na Florydzie fot. Joe Burbank/PAP/EPA

Sędzia Debra Nelson ustaliła z adwokatami obydwu stron proces wyboru sześcioosobowej ławy przysięgłych spośród 200 przedstawicieli mieszkańców hrabstwa Seminole.

28-letni Zimmerman 26 lutego 2012 roku zastrzelił w Sanford nieuzbrojonego czarnoskórego 17-latka Trayvona Martina. Dość długo pozostawał na wolności, gdyż policja przyjęła jego wyjaśnienie, że działał w obronie własnej. Do zdarzenia doszło na prywatnym osiedlu, które uzbrojony Zimmerman patrolował jako ochotnik.

Zabójstwo nieuzbrojonego nastolatka wywołało masowe protesty czarnoskórych Amerykanów. Pojawiły się zarzuty, że powodem działania Zimmermana były uprzedzenia rasowe. Oskarżonemu grozi kara dożywotniego więzienia.

Zareagował także prezydent Barack Obama, który miesiąc po zabójstwie powiedział, że „gdyby miał syna, przypominałby on Trayvona”.

Zimmerman utrzymywał w śledztwie, że działał w samoobronie i jest niewinny. Powoływał się na obowiązujące na Florydzie (i w 24 innych stanach USA) prawo – tzw. ustawę „Stand Your Ground” (ang. Nie ustępuj) – zezwalające na użycie broni palnej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*