Rozmowa Obama – Poroszenko przed szczytem G7

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Przed szczytem G7 w Niemczech prezydent USA Barack Obama zadzwonił w piątek do prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki by omówić konflikt na wschodzie jego kraju i zapewnić go o konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji – poinformował Biały Dom.

Jak poinformowano w komunikacie obaj prezydenci „wyrazili głębokie zaniepokojenie ostatnimi atakami połączonych sił rosyjsko-separatystycznych” koło Doniecka oraz wezwali Rosję i separatystów, by przestrzegali lutowego porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni.

Prezydent Obama – jak dodano – potwierdził „silne poparcie USA dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy” a także zapewnił o woli kontynuowania pomocy dla Ukrainy w przeprowadzeniu reform.

Zapewnił też o zaangażowaniu USA w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązywania konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz „konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji i separatystów, tak długo jak nie zostaną spełnione wszystkie postanowienia porozumień z Mińska”.

W czwartek Biały Dom poinformował, że na szczycie G7 prezydent USA zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o utrzymanie presji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, zwłaszcza o przedłużenie sankcji gospodarczych.

„Zawsze mówiliśmy, że będą dodatkowe konsekwencje dalszej agresji Rosji” – powiedział w czwartek zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa Ben Rhodes. „Ale najpilniejsze dziś jest utrzymanie jedności w sprawie sankcji, które już wdrożyliśmy i które mają bardzo poważne konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki” – dodał.

Doradca Obamy przyznał, że priorytetem jest zachowanie jedności w sprawie przedłużenia już nałożonych sankcji, a nie ich zaostrzenie.

Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata – USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Japonii – spotkają się 7 i 8 czerwca na zamku Elmau, w Bawarii, w Niemczech. Rosja została wykluczona z tych spotkań w ubiegłym roku, po tym jak dokonała aneksji Krymu naruszając suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Sprawie sytuacji na Ukrainie poświęcone będzie spotkanie Obamy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, które ma się odbyć jeszcze przed szczytem.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*