Rozmowa Kerry-Ławrow: USA grożą Rosji kolejnymi sankcjami

Rozmowa Kerry-Ławrow: USA grożą Rosji kolejnymi sankcjami

W rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem sekretarz stanu USA John Kerry zagroził Moskwie kolejnymi sankcjami, jeśli Rosja nadal nie będzie realizowała porozumienia genewskiego w sprawie konfliktu na Ukrainie – poinformował we wtorek Departament Stanu USA. 

Sekretarz Stanu USA John Kerry fot.Ian Langsdon/PAP/EPA

Sekretarz Stanu USA John Kerry fot.Ian Langsdon/PAP/EPA

Kerry powiedział Ławrowowi, że USA są „głęboko zaniepokojone” brakiem „pozytywnych działań” ze strony Rosji w celu deeskalacji sytuacji na Ukrainie. Stwierdził, że jest coraz więcej dowodów na to, że prorosyjscy separatyści zajmują kolejne budynki na południu i wschodzie Ukrainy. Zagroził, że USA zaostrzą sankcje wobec Rosji, jeśli ta nadal nie będzie realizowała porozumienia genewskiego w sprawie Ukrainy.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że Rosja musi zrezygnować ze swej retoryki, obliczonej na eskalację konfliktu, współpracować z OBWE i władzami w Kijowie a także publicznie wezwać separatystów do opuszczenia zajmowanych przez nich budynków publicznych.

We wtorek John Kerry rozmawiał telefonicznie także z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Sekretarz stanu USA pochwalił działania władz w Kijowie zmierzające do deeskalacji napięć. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*