Rosjanka Maria Butina gotowa przyznać się do winy

Oczekuje się, że przebywająca w amerykańskim areszcie 29-letnia Rosjanka Maria Butina, podejrzewana o próby wpływania na politykę USA wobec Rosji, w tym tygodniu przyzna się do winy w następstwie porozumienia między jej prawnikami a amerykańskimi oskarżycielami.

Maria Butina fot.Alexandria Sheriffs Office/Handout

Nie wiadomo jakie warunki zawiera umowa. Na środę zaplanowana jest rozprawa sadowa w sądzie w Waszyngtonie.

Wcześniej w poniedziałek ABC News podało, że Butina będzie współpracować z federalnymi, stanowymi i lokalnymi władzami USA.

Rosjanka, która przybyła do USA w związku ze studiami na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie, przebywała w Stanach Zjednoczonych na wizie studenckiej. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała.

We wrześniu waszyngtoński sąd odmówił zwolnienia Butiny z aresztu do czasu procesu.

Wcześniej, w lipcu, ten sam sąd okręgowy w Waszyngtonie odrzucił wniosek o zwolnienie jej za kaucją.

Rosjankę aresztowano 16 lipca pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych.

W okresie kampanii poprzedzającej amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. Butina starała się – dzięki stworzeniu „poufnych kanałów łączności” – doprowadzić do spotkania pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a kandydatem do otrzymania nominacji GOP Donaldem Trumpem.

Władze amerykańskiego resortu sprawiedliwości ujawniły, że w latach 2015-17 Rosjanka była prowadzona przez rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, znajdującego się na liście rosyjskich oficjeli objętych sankcjami nałożonymi przez ministerstwo finansów USA. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*