Rezolucja RB ONZ ws. sprawców użycia broni chemicznej w Syrii w 2013 r.

fot.jensjunge /pixabay.com

fot.jensjunge /pixabay.com

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w piątek jednogłośnie rezolucję wzywającą do ustalenia sprawców użycia broni chemicznej w Syrii w 2013 roku. Głosowało za nią pięciu stałych i 10 niestałych członków.

W przyjętej rezolucji zwrócono się do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) o powołanie zespołu ekspertów, którzy ustaliliby sprawców użycia gazów bojowych w Syrii.

Rozstrzygnięcie tej kwestii umożliwiłoby dalsze działania Rady Bezpieczeństwa, która zagroziła już konsekwencjami za te ataki, w tym wprowadzeniem sankcji.

21 sierpnia 2013 pod Damaszkiem użyto gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów. O zbrodnię tę powszechnie obwiniano reżim prezydenta Baszara el-Asada. Z planowanego pod kierownictwem USA uderzenia odwetowego na Syrię zrezygnowano, gdy zgodziła się ona ujawnić i przekazać za granicę całość swej broni chemicznej oraz substancji do jej wytwarzania.

Waszyngton, Londyn i Paryż oskarżają armię syryjską o wykorzystanie broni chemicznej, lecz Moskwa uważa, że nie istnieje niezbity dowód na winę władz syryjskich.

Dysponująca w Radzie Bezpieczeństwa prawem weta Rosja jest sojuszniczką Syrii i od wybuchu wojny domowej w tym kraju ponad cztery lata temu chroniła reżim Asada przed jakąkolwiek akcją ONZ. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*