Reuters: prawa człowieka na drugim planie podczas wizyty Obamy w Rijadzie

Barack Obama fot.Saudi Press Agency/EPA

Barack Obama fot.Saudi Press Agency/EPA

Prezydent Barack Obama poruszył sprawę łamania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej podczas spotkania z królem Salmanem w środę, ale nie będzie ona z pewnością ważnym tematem rozmów podczas Rady Współpracy Zatoki Perskiej w czwartek – zauważa agencja Reutera.

Konflikty zbrojne, które wstrząsają regionem, odsuną kwestię praw człowieka na drugi plan – twierdzi agencja.

Przypomina też, że w zgodnej ocenie przywódców krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC): Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu właśnie prezydent Obama niesie odpowiedzialność za wycofanie się Stanów Zjednoczonych z tej części świata, a jego wysiłki na rzecz uregulowania relacji z Iranem umożliwiły Teheranowi odgrywanie bardziej aktywnej roli w walce o wpływy w regionie.

Państwa zrzeszone w GCC to, za wyjątkiem Omanu, monarchie sunnickie, które widzą szyicki Iran jako zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i uważają, że zaangażowanie Teheranu w konflikty w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie pogłębia podziały wśród państw regionu.

Mimo ogromnych nacisków ze strony organizacji pozarządowych zajmujących się łamaniem praw człowieka w krajach Zatoki Perskiej, którym zależało, by Barack Obama zajął pryncypialne stanowisko, należy się więc raczej spodziewać, iż amerykański przywódca skoncentruje się podczas swej pożegnalnej wizyty na namawianiu sojuszników USA z Rady Współpracy Zatoki Perskiej do utrzymania „zimnego pokoju” w stosunkach z Iranem oraz unikania konfliktów z tym państwem, bo mogłoby to przeszkodzić w osiągnięciu głównego celu, jakim jest pokonanie Państwa Islamskiego (IS) – podsumowuje Reuters. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*