Republikanie wzywają kierownictwo partii, by nie finansowało kampanii Trumpa

Donald Trump fot.Justin Lane/EPA

Donald Trump fot.Justin Lane/EPA

75 prominentnych Republikanów wysłało list do Krajowego Komitetu Partii Republikańskiej (RNC) wzywający, aby zaprzestać finansowania kampanii Donalda Trumpa do Białego Domu, ponieważ jest on niekompetentny i jego kandydatura zapowiada klęskę partii w wyborach.

Sygnatariusze listu, wśród których są byli senatorowie, kongresmani i wyżsi urzędnicy rządów republikańskich, domagają się, by środki finansowe GOP przeznaczyć na sponsorowanie kandydatów partii do Kongresu w tegorocznych wyborach.

„Uważamy, że lekkomyślność, niekompetencja, bezprecedensowa niepopularność Donalda Trumpa grozi, że wybory zakończą się miażdżącym zwycięstwem Demokratów” – piszą autorzy listu.

Jak podał tygodnik „Time”, przewodniczący RNC, Reince Priebus, spotkał się z przedstawicielami sztabu Trumpa i ostrzegł, że jeśli nie zmieni on swego postępowania, komitet cofnie finansowanie jego kampanii i skieruje fundusze na kampanie kandydatów do Kongresu.

Trump jest powszechnie krytykowany za swoje szokujące wypowiedzi w ostatnich tygodniach. Oburzenie komentatorów wywołało jego absurdalne oskarżenie prezydenta Baracka Obamy i Hillary Clinton, że są „współzałożycielami Państwa Islamskiego (ISIS)”.

Trump wielokrotnie to powtórzył w środę wieczorem i w czwartek, a pytany przez jednego dziennikarzy, jak to rozumie, odpowiedział, że dosłownie.

Wcześniej potępiono go m.in. za sugestię, żeby „ludzie od drugiej poprawki (do konstytucji)” uniemożliwili wybór na prezydenta Hillary Clinton. Zrozumiano to jako wezwanie do jej zabicia, ponieważ druga poprawka mówi o prawie Amerykanów do posiadania broni palnej.

Republikanie obawiają się, że Trump nie tylko z kretesem przegra wybory, ale pociągnie również za sobą całą partię. Często się zdarza, że niepopularność kandydata do Białego Domu skłania wyborców do odrzucania także kandydatów do Kongresu z jego stronnictwa.

Obecnie Republikanie mają większość w obu izbach legislatury, ale przewiduje się, że mogą ją łatwo stracić w Senacie. Jedna trzecia senatorów ubiega się tam o reelekcję.

Pozycja GOP w Izbie Reprezentantów jest silniejsza, ale i tam jej kandydaci uważani poprzednio za pewniaków mogą – jak się obawia kierownictwo RNC – przegrać, ponieważ Trump okrywa niesławą partię, która nominowała go na prezydenta.

W kręgach republikańskich elit od miesięcy wielu działaczy sugeruje pozbawienie Trumpa nominacji, np. pod pretekstem, że jest on osobą niezrównoważoną psychicznie. Przeważa jednak pogląd, że jest to nierealne, bo w prawyborach wygrał zdecydowanie – głosowało na niego ponad 10 milionów wyborców.

Finansowania kampanii Trumpa odmawiają już jednak liczni multimilionerzy znani ze sponsorowania kandydatur Republikanów.

Miliarder Paul Singer z Nowego Jorku oświadczył, że nie da na kampanię Trumpa ani centa – zamiast tego przekazał już ponad 7 milionów dolarów na tzw. komitety akcji politycznej (PACs) finansujące kandydatów partii do Kongresu.

Nie sponsorują kampanii Trumpa także bracia Kochowie, najbardziej hojni darczyńcy dla GOP.

Sam Trump powiedział, że nie przejmuje się tym, iż partia cofnie mu finansowanie.

„Wystarczy jak ja przestanę finansować Partię Republikańską” – oświadczył.

Majątek kandydata GOP, nowojorskiego dewelopera, szacuje się na 4 do 10 miliardów dolarów.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. Chris
  Chris 12 sierpnia, 2016, 15:05

  Spojrzec na ten jego pysk wystarczy I wszystko jasne , chociaz nie jestem zwolennikiem H.Clinton to juz lepiej niech ta wygra niz ten PAJAC . No chyuba ze glosowac mozna na Franka Golasa.

  Reply this comment
 2. Ela
  Ela 12 sierpnia, 2016, 15:58

  Mnie szczególnie irytują jego usteczka. Składa je niczym ryba czerpiąca powietrze, co przypomina niezliczone dowcipy o durnych milicjantach w PRL. Te nieudane szczegóły „urody” nie miałyby jednakże znaczenia, gdyby jego usteczka nie kojarzyły mi się z równie rybim móżdżkiem.

  Reply this comment
 3. olek
  olek 12 sierpnia, 2016, 19:06

  A ja w oczach tej oblakanej clinton widze same $$$$$$ bo dla niej nic innego sie nie liczy!!!

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 12 sierpnia, 2016, 21:02

   Alez oczywiscie olek
   Ty widzisz to, co pragniesz – czyli taki pies widzi hydrant i musi nasikac, BRAWO!
   I ten sam pies nie widzi palacu ze zlota. I do tego z tego palacu krzycza: zobacz ten hydrant.
   Brawo olek, zostales „miszczem”

   Reply this comment
  • Chris
   Chris 13 sierpnia, 2016, 12:09

   Oh Olek , Olek , nie bronie H.Clinton bo „swieta” nie jest ale ten Pajac Trump doprowadzilby do tragedii nie tylko USA ale calego swiata z chwila rozpadu NATO do czego ON zmierza to koniec Mocarstwa tak jak bylo przed IIWS , z historia u ciebie jest tak samo jak u tego Ignoranta a pamietaj ze wtedy I Polska bedzie smiertelnie zagrozona (oile jestes wogole Polakiem ) .

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*