Republikanie wycofali projekt, który miał zastąpić Obamacare

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Prezydent Donald Trump polecił przywódcom republikanów w Izbie Reprezentantów, by odwołali zaplanowane na piątek głosowanie nad projektem ustawy o opiece medycznej, który miał zastąpić system wprowadzony przez Baracka Obamę, zwany Obamacare. Projekt wycofano.

Stało się to na krótko przed głosowaniem, by – jak pisze agencja Associated Press – uniknąć upokarzającej porażki Trumpa i przywódców Partii Republikańskiej (GOP). AP podkreśla, że republikanie nie pozyskali wystarczającej liczby głosów do uchwalenia ustawy zastępującej Obamacare. Z tego samego powodu głosowanie nad tym projektem odłożono w czwartek.

Nie wiadomo na razie, jakie będą dalsze losy tego projektu. Trump powiedział gazecie „Washington Post”: „po prostu go wycofaliśmy”. Reuters odnotowuje, że niektórzy republikańscy deputowani mówią już, że projekt nie powróci. Oznaczałoby to, że Obamacare pozostanie w mocy.

Likwidacja Obamacare była sztandarową obietnicą GOP. Trump i republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan mieli nadzieję na zniesienie właśnie w czwartek, 23 marca, reformy systemu opieki zdrowotnej wprowadzonej przez poprzednią demokratyczną administrację 7 lat temu.

System Obamacare został wprowadzony w życie na podstawie Ustawy o Dostępnej Opiece Medycznej (Affordable Health Care Act) przyjętej wyłącznie głosami demokratów 23 marca 2010 roku.

Powodem odłożenia głosowania w czwartek był przede wszystkim sprzeciw konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej, a szczególnie członków „caucusu (grupy) wolności”.

Republikanie z „caucusu wolności” uważają, że projekt systemu opieki zdrowotnej, jakim przywódcy GOP w Izbie chcieliby zastąpić „Obamacare”, jest zbyt zachowawczy i poprzez stosowanie ulg podatkowych w zakupie ubezpieczeń medycznych zbyt kosztowny.

Nowy projekt reformy opieki medycznej, oprócz sprzeciwu demokratów i „konserwatystów fiskalnych” z GOP, jest krytykowany także – z radykalnie odmiennych powodów – przez lewe skrzydło Partii Republikańskiej.

Sprzeciw ustawodawców republikańskich o radykalnie wolnorynkowych poglądach i lewicowych republikanów spowodował, że do zniesienia Obamacare i przyjęcia Ustawy o Amerykańskiej Opiece Medycznej (American Health Care Act – AHCA) Republikanom, którzy stanowią większość w Izbie Reprezentantów, zabrakło wystarczającej liczby głosów.

System ubezpieczeń medycznych, którymi republikanie chcieliby zastąpić Obamacare, jest oparty na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców.

W przeciwieństwie do Obamacare w nowym systemie opieki zdrowotnej posiadanie ubezpieczeń medycznych nie byłoby obowiązkowe, a osoby niemające ubezpieczeń nie musiałyby płacić kary za brak polisy, jak to ma miejsce obecnie.

Obowiązkowe posiadanie przez wszystkich Amerykanów w wieku produkcyjnym ubezpieczenia medycznego było najczęściej krytykowanym przez republikanów wymogiem Obamacare. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 24 marca, 2017, 18:37

  Upadł mit wielkiego negocjatora. W dużej mierze dlatego, że negocjator zapomniał negocjować z demokratami, którzy zapewniałi, iż nie mają nic przeciwko zmianom w Obamacare. Propozycja Ryana cieszyła się poparciem jedynie 17% społeczeństwa. Dlaczego? Otóż dlatego, że Trump obiecywał lepsze i tańsze ubezpieczenia medyczne, którymi miał objąć wszystkich Amerykanów.
  I amerykańska durnota uwierzyła w te bajki, by przekonać się teraz, że to były tylko wyborcze obiecanki-cacanki.

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 24 marca, 2017, 20:37

   Ale tam od razu upadl…
   Jutro, orangutan zacznie wysylac twits, ze Obama pierdnal i cwiercglowkowa reszta ameryki wraz z naszymi polaczkami beda o tym pisac…

   Reply this comment
   • RP
    RP 24 marca, 2017, 23:12

    W dalszym ciagu lepszy orangutan, niz chora umyslowo lesba na smyczy sorosa.

    Reply this comment
    • cesio
     cesio 25 marca, 2017, 00:35

     No a ty pewnie jestes specjalista od chorob umyslowych skoro postawiles taka diagnoze?

     Reply this comment
 2. git
  git 24 marca, 2017, 19:10

  Republikaniw maja wiekszosc w obu izbach prezydenta I nie sa w stanie przeforsowac swojej wlasnej obietnicy Krytykowac jest latwo ale cos stworzyc trudno Za 4 lata bedziemy dokladnie w tym samym miejscu co dzisiaj jedyne co jest pewne to kryzys na gieldzie ktora jest nadmuchana przez Trumpa pustymi obietnicami bez pokrycia a mialo byc pieknie wszyscy mieli miec lepsze ubezpieczenia za mniejsze pieniadze Trumpcare to lipa jak I cala reszta

  Reply this comment
 3. andy
  andy 24 marca, 2017, 19:21

  hehe do przewidzenia na wszystko mial pomysl w trakcie kampanii a teraz co ??? ZENADA

  Reply this comment
 4. Ezy
  Ezy 25 marca, 2017, 07:54

  RP a słyszałeś o miliarderskiej rodzinie Mercer? To na ich ( i kilku innych miliarderów) smyczy chodzi Trump, chociaż ty pewnie wierzysz, że sam finansował swoją kampanię wyborczą. To oni równierz zażyczyli sobie Sessiona na stanowisku ministra sprawiedliwości i Bannona w roli doradcy Trumpa. Poza tym, zarzut, że ktoś jest lesbijką czy gejem robił wrażenie 20 lat temu. Ale skoro już ten temat poruszyłeś to podejrzewam, że wierzysz również w inną rozpowszechnianą przez Trump lovers bzdurę, że Michell Obama była mężczyzną. W swych ptasich móżdżkach wyobrażają sobie, że trangenders mogą rodzić dzieci.

  Reply this comment
  • cesio
   cesio 25 marca, 2017, 10:30

   Zaloze sie o gruba kase ze wiekszosc naszych rodakow wierzy w te wszystkie trumpowskie brednie.
   To ze Kopernik byl kobieta tez pewnie wierza.

   Reply this comment
  • Trans
   Trans 26 marca, 2017, 08:31

   Ty sieroto Ezy .To nie tylko Trump rozpowszechnil to ,ze „Muchele Obama” bo tak ja wiekszosc Amerykanow nazywala Niezyjaca juz Joann Rivers oficjalnie powiedziala bardzo dawno zreszta,ze to transgender. A do tego dodam,ze dzieci to nie „Muchele” urodzila.Wiec sie domysl reszty,jak umiesz myslec logicznie. Na potwierdzenie wielu faktow polecam do przegladania strone Daily Mail.com Zaznaczam,ze trzeba umiec czytac i rozumiec w jezyku angielskim,aby duzo prawdy sie dowiedziec.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*