Rekordowe obroty – 1,4 mld dolarów – domu Christie’s

fot.Jason Szenes/EPA

fot.Jason Szenes/EPA

 

W ciągu trzech dni od poniedziałku w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku sprzedano dzieła sztuki warte ponad 1,4 mld dolarów. Ta rekordowa kwota wskazuje na wzrost klasy „superbogaczy” i ich apetyt na dzieła sztuki.

Dzięki wynikom trzydniowych aukcji, na których padały osobne rekordy, dom Christie’s stał się pierwszym domem aukcyjnym na świecie, w którym sprzedano w ciągu jednego tygodnia dzieła za ponad miliard dolarów.

Obraz „Numer 10” Marka Rothki z 1958 roku o poziomych podziałach chromatycznych w środę wieczorem sprzedano za 81,9 mln dolarów – niewiele mniej niż wynosi absolutny rekord za dzieło tego artysty (87 mln dolarów zapłacono w 2012 roku na aukcji Christie’s za jego „Pomarańczowy, czerwony żółty”).

We wtorek inne dzieło Rothki („Bez tytułu: Żółty i Niebieski”) dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał za 46,5 mln dolarów.

„Kolorowa Mona Liza” Andy’ego Warhola, popowa interpretacja portretu namalowanego przez Leonarda da Vinci, osiągnęła 56 mln dol., a jeden z aktów pędzla Luciana Freuda („Benefits Supervisor Resting”) sprzedano za 56,2 mln dol.

Wszystkie trzy obrazy – Rothki, Warhola i Freuda – stanowią „ikoniczne” dla ich twórczości dzieła, charakterystyczne dla stylu każdego z nich.

Ale i tak ich ceny, pracujące na spekulacyjną bańkę, nie dorównują 179 mln dolarów, które zapłacono w poniedziałek za „Kobiety z Algieru” (tzw. wersja 0) Pabla Picassa.

W poniedziałek na tej tzw. aukcji roku jedna z rzeźb Giacomettiego sprzedana została za 141,3 mln dolarów.

Odnotowano także bardziej „umiarkowane” ceny rekordowe za dzieła innych artystów.

Pracę Roberta Rymana „Most” sprzedano za 20,6 mln dolarów, a „Obraz Johanson” Roberta Rauschenberga za 18,6 mln dolarów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*