Raport Departamentu Stanu krytykuje wzrost islamofobii

W opublikowanym w poniedziałek dorocznym raporcie na temat swobód religijnych na świecie Departament Stanu USA zwraca uwagę na wzrost islamofobii w Europie oraz na prześladowania muzułmańskich mniejszości w krajach zdominowanych przez inne odłamy islamu.

Stop HateRaport, który zdaje sprawę ze stanu swobód religijnych na świecie w roku 2012, zwraca też uwagę na prześladowania wyznawców różnych religii w Chinach, Korei Północnej, Wietnamie i Birmie oraz wzrost antysemityzmu w Iranie, Egipcie i Wenezueli.

Wobec nasilania się retoryki antysemickiej, którą posługują się również przedstawiciele rządów, mediów oraz przywódcy religijni w wyżej wymienionych krajach, Departament Stanu zdecydował się powołać swego specjalnego wysłannika ds. monitorowania przypadków antysemityzmu oraz negowania Holokaustu, zwłaszcza że antysemickie wypowiedzi prowadzą często do aktów przemocy i przypadków bezczeszczenia miejsc kultu i pochówku – głosi raport.

Departament Stanu krytykuje również te kraje muzułmańskie, w których większość wyznająca jakąś odmianę islamu „represjonuje mniejszości innego wyznania” muzułmańskiego; takie ograniczenia swobód religijnych mają miejsce w Arabii Saudyjskiej, Pakistanie, Indonezji, Bahrajnie i Iranie.

Raport – tak jak w latach poprzednich – poświęca sporo uwagi Chinom, gdzie rząd „prześladuje, przesłuchuje, zatrzymuje i skazuje na więzienie liczne grupy wiernych”.

(PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. tomek
    tomek 21 maja, 2013, 19:05

    A co spodziewaja sie ciagle ze w imie poprawnosci politycznej pokochamy ich? Come on…..

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*