Putin w „NYT” ostrzega USA przed atakiem na Syrię

Putin w „NYT” ostrzega USA przed atakiem na Syrię

Prezydent Rosji Władimir Putin ponownie ostrzegł USA przed interwencją wojskową w Syrii. Tym razem w swoim artykule, który ukazał się środę wieczorem czasu lokalnego na stronach internetowych dziennika „New York Times”. 

Władimir Putin ostrzegł na łamach NYT przed atakiem na Syrię. fot. EPA/PAP Sergiej Chirikow

Władimir Putin ostrzegł na łamach NYT przed atakiem na Syrię. fot. EPA/PAP Sergiej Chirikow

Putin podkreślił, że taka operacja pociągnęłaby za sobą wiele niewinnych ofiar, a także niosłaby ryzyko rozszerzenia się konfliktu poza Syrię i nowej fali terroryzmu.

Zdaniem rosyjskiego prezydenta, amerykańska interwencja wojskowa w Syrii bez mandatu ONZ będzie „aktem agresji”, który może podważyć wysiłki dyplomatyczne zmierzające do rozwiązania problemu irańskiego programu jądrowego, zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz doprowadzić do dalszej destabilizacji na Bliskim Wschodzie.

Putin nie ma wątpliwości, że w Syrii miał miejsce atak chemiczny. Powtórzył jednak, że gazu bojowego użyli rebelianci, by sprowokować USA do interwencji wojskowej w tym kraju. „Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że 21 sierpnia to władze Syrii, a nie rebelianci użyli broni chemicznej” – napisał prezydent Rosji.

Władimir Putin z zadowoleniem przyjął decyzję Obamy o kontynuowaniu dialogu w celu zakończenie konfliktu w Syrii. „Jeśli uda nam się uniknąć użycia siły przeciwko Syrii, poprawi to atmosferę w stosunkach międzynarodowych i wzmocni wzajemne zaufanie. To będzie nasz wspólny sukces, który otworzy drzwi do ściślejszej współpracy w innych złożonych kwestiach” – napisał Putin w „NYT”.

Putin skrytykował jako „niepokojące” i „niebezpieczne” amerykańskie interwencje wojskowe. Wyraził przekonanie, że w dalszej perspektywie szkodzą one interesom USA, w tym także wizerunkowi tego kraju na arenie międzynarodowej. „Miliony ludzi na świecie widzą w Ameryce nie państwo, które jest modelem demokracji, lecz kraj, który polega jedynie na brutalnej sile” – stwierdził rosyjski przywódca.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*