Putin telefonował do Obamy

fot.Anatoly Maltsev/EPA

fot.Anatoly Maltsev/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił w czwartek do prezydenta USA Baracka Obamy z którym omówił sytuację na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, program atomowy Iranu i problem walki z terroryzmem oraz z tzw. Państwem Islamskim (IS) – poinformowali rzecznicy Białego Domu i Kremla.

Komunikat Białego Domu stwierdza, że Obama podkreślił, iż w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie Moskwa powinna „przestrzegać zobowiązań” wynikających z porozumień z Mińska. W szczególności dotyczy to – jak powiedział Obama – konieczności „całkowitego wycofania żołnierzy i sprzętu rosyjskiego rozmieszczonych na terytorium ukraińskim”.

Natomiast według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa prezydenci uzgodnili, iż „w najbliższym czasie” asystentka sekretarza stanu USA Victoria Nuland i wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin „wznowią kontakty” w celu omówienia realizacji porozumień z Mińska.

Moskwa zaprzecza, że jest zaangażowana w walki między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, w których od kwietnia 2014 zginęło już – jak się ocenia – ponad 6 tys. żołnierzy po obu stronach. Po zawarciu porozumień w Mińsku walki nieco osłabły, ale w ostatnim okresie ponownie nasiliły się.

Według Białego Domu Obama i Putin omówili też „coraz bardziej niebezpieczną” sytuację w Syrii oraz podkreślili „konieczność utrzymania jedności” mocarstw światowych w negocjacjach z Iranem na temat jego programu atomowego.

Rzecznik Kremla oświadczył, że Putin i Obama poświęcili „wiele uwagi” walce z terroryzmem, a zwłaszcza z rosnącym w siłę Państwem Islamskim na Bliskim Wschodzie, które kontroluje coraz większe terytoria w Syrii i w Iraku. Prezydenci uzgodnili – powiedział Pieskow – że szefowie dyplomacji obu państw – Siergiej Ławrow i John Kerry spotkają się aby omówić ten problem. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*