Putin rozmawiał z Obamą na temat Syrii i Ukrainy

Władimir Putin fot.Maxim Shipenkov/EPA

Władimir Putin fot.Maxim Shipenkov/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał w poniedziałek przez telefon z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat sytuacji w Syrii i perspektyw uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy – poinformowała służba prasowa Kremla.

Według niej w trakcie rozmowy, do której doszło z inicjatywy strony amerykańskiej, prezydenci potwierdzili swój zamiar współdziałania na rzecz dojścia do skutku zaproponowanego przez Rosję i USA reżimu wstrzymania działań bojowych w Syrii oraz zapewnienia dostępu pomocy humanitarnej w rejony, gdzie jest ona potrzebna.

„Putin podkreślił niezbędność jak najszybszego zdystansowania się +umiarkowanej+ opozycji od Państwa Islamskiego i Frontu al-Nusra, jak też uszczelnienia granicy Syrii z Turcją, gdzie mają miejsce infiltracja rebeliantów i dostawy broni dla ekstremistów. Uzgodniono także wzmocnienie koordynacji działań obu państw na kierunku syryjskim, w tym także ich służb specjalnych i resortów obrony. W tym celu ustalone zostaną dodatkowe przedsięwzięcia służące sprawnemu reagowaniu na występujące naruszenia reżimu zawieszenia broni” – głosi kremlowski komunikat.

Informuje również, że w trakcie rozmowy Putin wyraził nadzieję na podjęcie przez nowy rząd Ukrainy konkretnych kroków na rzecz realizacji porozumień mińskich. Rosja oczekuje od władz w Kijowie „nawiązania bezpośredniego dialogu z Donbasem, ogłoszenia amnestii, zrealizowania reformy konstytucyjnej oraz wprowadzenia w życie uzgodnionej z przedstawicielami Doniecka i Ługańska ustawy o ich szczególnym statusie” – stwierdza komunikat.

Informując dziennikarzy o rozmowie, rzecznik Białego Domu Josh Earnest zaznaczył, że w jej trakcie nie poruszano kwestii niedawnych incydentów z rosyjskimi samolotami wojskowymi w rejonie Bałtyku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*