Przybiera na sile ruch obrony imigrantów

Uczestnicy programu DACA i ich rodziny podczas protestu przed Trump Tower w Nowym Jorku fot.Justin Lane/EPA

Uczestnicy programu DACA i ich rodziny podczas protestu przed Trump Tower w Nowym Jorku fot.Justin Lane/EPA

W wielu miastach USA odbyły się w sobotę wiece, których uczestnicy domagali się obrony praw imigrantów. Potępiano antyimigrancką retorykę prezydenta elekta Donalda Trumpa i jego zapowiedzi budowy muru na granicy z Meksykiem oraz ograniczenia liczby muzułmanów przybywających do USA.

„Nie zamierzamy pozwolić Donaldowi Trumpowi pogrzebania Statuy Wolności” – oświadczył demokratyczny senator z Maryland Chris Van Hollen na wiecu śródmieściu Waszyngtonu. Wiec odbył się w historycznym kościele uczęszczanym od wielu lat przez Afroamerykanów.

W Waszyngtonie odbył się ponadto wielotysięczny marsz przed przypadającym w poniedziałek Dniem Martina Luthera Kinga, przywódcy ruchu na rzecz praw obywatelskich Afroamerykanów, zastrzelonym w 1968 r. w Memphis, w stanie Tennessee. Jedno ze skandowanych haseł brzmiało: „Tu, Yo, Todos Somos America !” (Ty, ja, wszyscy jesteśmy Ameryką !).

W Chicago w wiecu poparcia praw imigrantów uczestniczyło ponad 1000 osób. Wzywano do aktywnej walki o ochronę tych praw wobec spodziewanego wrogiego stosunku do imigrantów nowej administracji Donalda Trumpa.

W Los Angeles kilkaset osób zebrało się w Meksykańsko-Amerykańskim Ośrodku Kulturalnym. Niektórzy nieśli transparenty z napisami „Jesteśmy tu aby pozostać”. Wznoszono hasła „Si se puede !” (Tak możemy !) nawiązujące do słynnego hasła wyborczego Baracka Obamy z 2008 r.

Sobotnie protesty były kolejnym wydarzeniem ruchu, który rozpoczął się w 2006 r. kiedy ponad milion ludzi wyszło na ulice aby zaprotestować przeciwko wniesionemu przez Republikanów projektowi ustawy, który stanowił, że nielegalny pobyt w USA jest przestępstwem. (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

  1. Aga
    Aga 15 stycznia, 2017, 15:04

    Nieroby……

    Reply this comment
    • diwron
      diwron 15 stycznia, 2017, 17:48

      Ja nie winię tych imigrantów. Każdy chce zapewnić swojej rodzinie i sobie jak najlepsze warunku do życia. Odpowiadają za wszystko cyniczni politycy z Obamą na czele. Nie chcą zabezpieczyć granicy, chcą jak najwięcej nielegalnych imigrantów i ludzi uzależnionych od rządu, aby teraz i w przyszłości zapewnić sobie głosy w wyborach. Im nie zależy na dobru ludzi. W samym Chicago jest 6000 bezdomnych, ale burmistrz tworzy specjalny fundusz dla ochrony nielegalnych. Podobnie jest w wielu innych dużych miastach amerykańskich. Czy nie jest niszczeniem kraju popieranie nieograniczonej niczym aborcji? Tworzy się atmosferę, że aborcja to wielki postęp i zapewnia kobiecie wyzwolenie. Taki „postęp i wyzwolenie” za kilkadziesiąt lat doprowadzi do tego, że niedobitki amerykanów będą sługami muzułmanów a może także i latynosów. Będą czyścić im buty.

      Reply this comment
      • zza kałuży
        zza kałuży 15 stycznia, 2017, 21:07

        „niedobitki amerykanów będą sługami muzułmanów a może także i latynosów. Będą czyścić im buty.”
        Kwintesencja polskojęzycznego chłopka-roztropka-rasisty. Nic tych prymitywów tak nie demaskuje jak ich własne wymiociny.
        *
        Proszę zauważyć jak polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista do jednego worka wrzuca religię i pochodzenie geograficzne / etniczność. Jak zakłamany polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista pozwalala sobie na straszenie muzułmanami ale już nie straszy katolikami.
        *
        Polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista nie napisał „niedobitki amerykanów będą sługami muzułmanów a może także i katolików. Będą czyścić im buty.”
        *
        Polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista dobrze wie, że latynosi to w większości katolicy.
        *
        Pisząc po polsku i na forum polonijnej gazety boi się jednak wyraźnie napisać „katolicy”. Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista zamiast „katolicy” wstawia określenie „latynosi”. Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista liczy na wzbudzenie tak dobrze nam znanej i obecnej wśród polonijnych rasistów pogardy do „meksyków”.
        *
        Gdyby napisał „katolicy” to mógłby spotkać się z protestami. Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista chce udawać swojaka, brata-łatę. Przecież nie będzie przypominał tych tysięcy białych, irlandzkich, katolickich terrorystów przez dziesiątki lat podkładających bomby i mordujących także cywilów.
        *
        Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista nie będzie przypominał o tych tysiacach białych, włoskich, katolickich terrorystach – członkach mafii. Przez chyba już setki lat podkładających bomby, strzelających i mordujących swoich konkurentów, sędziów, policjantów, polityków i zwykłych cywilów.
        *
        Dla polskojęcznego chłopka-roztropka-rasisty czyszczenie komuś butów jest upokorzeniem. Zapytajmy polskojęcznego chłopka-roztropka-rasistę dlaczego?

        Reply this comment
        • Rysiu
          Rysiu 18 stycznia, 2017, 20:36

          Dziadzia roman, podpisujacy sie teraz diwron to nic innego, jak czarno-sukienny…a ty wymagasz od niego myslenia

          Reply this comment
  2. Dawid
    Dawid 15 stycznia, 2017, 17:22

    No pewnie ze przestepstwo! Ci ludzie bardzo dobrze wiedzieli ze zostajac tutaj po wygasnieciu wizy czy przyjedzajac przez zielona granice lamia prawo ! Ale tlumacza sie ze to dla dobra rodziny czy samego siebie ze w swoim kraju bieda itd. I ja zgodze sie z tym bo kazdy z nas dazy do czegos lepszego ale to jest to samo jak ja pojde do sklepu i ukradne cos bo tez mnie sytuacja do tego zmusila ale wtedy jestem karany i mam wyrok! Dlatego mysle ze po to jest prawo aby go przestrzegac!

    Reply this comment
    • JASIO
      JASIO 16 stycznia, 2017, 10:33

      W 100% racja ale nielegalni uwazaja ze sa ponad prawem a jeszcze protestuja bo im sie nalezy.Prawo to prawo , koniec i kropka .

      Reply this comment
  3. Ezy
    Ezy 16 stycznia, 2017, 08:41

    Z tego co widać, to większość Polaków też pozostała tu nielegalnie

    Reply this comment
  4. Git
    Git 18 stycznia, 2017, 08:45

    Zalatuje na tym forum proputinowcami wezcie golden shower jast bardzo refreshing zapytajcie orangutana

    Reply this comment
  5. Aga
    Aga 24 stycznia, 2017, 08:48

    Ja uwazamam ze wszyscy nielegalnii ktorzy nie popelnili zadnego przestepstwa (kradzieze,narkotyki,rozboje itp)powinni miec szanse zostac …..na warunkach typu….Placic taxes…Placic insurance dla swoich dzieci I dla siebie zadnych dodatkow na jedzenie I mieszkanie……I wtedy zobaczymy ilu ich zostanie..Sami wyjada bo nie bemail mieli wyjscia!Sorry ale ja I moj maz pracujemy od rana do wieczora nic nigdy nikt nam nie dal…mamy dwoje dzieci a nie piecioro….czas brac sie do roboty !!!

    Reply this comment
  6. Ezy
    Ezy 24 stycznia, 2017, 17:37

    Aga popatrz na polskich imigrantów np. z apartamentowców w Mount Prospect. Skąd ci ludzie wiedzą, co i skąd można dostać darmo nie wiem. Wiem natomiast, że na nich też pracujemy.

    Reply this comment
  7. Jola
    Jola 24 stycznia, 2017, 22:51

    Sa ludzie i ludziska jedni maja honor i chociaz im ciezko to nie wyciagaja reke po nic a drudzy w bezczelny sposob biora wszystko co im sie nalezy bo im zarobki nie przekroczyly zalozy torebke prada mercem podjedzie i dajcie mi ubezpieczenie na dzieci ! Trzeba natychmiast zmienic prawo ci ludzie ktorzy biora social powinni byc bardzo dobrze sprawdzani ile domow kupionych ile samochodow i jakich tranzakcje bankowe z wszystkich kont wstecz przynajmniej rok! Moja wnusia byla ciezko chora rachunek szpitalny kosmiczny rodzice jeszcze maja szkoly nie splacone pisali o umorzenie dlugu i udalo sie ale ich tak sprawdzili ze trzeba bylo z kazdego centa sie rozliczyc! Wiec niech mi nikt nie mowi ze nie mozna! Ja jestem za tym aby biednym pomagac ale nie oszustom podatkowym!

    Reply this comment
  8. obywtatel usa
    obywtatel usa 29 stycznia, 2017, 21:51

    ciekawy jestem jak laska z social jezdzi mercedesem I nosi torebke Prady ,nie wiem kto lyka takie kity chyba 20 letnim mercem I torebka podroba za 50 dolcow ,ludzie nie piszcie glupot dowiedzcie sie ile wynosi social I zacznijcie z tego zyc to zobaczycie jak to wyglada

    bo duzo osob pisze straszne bzdury jak by sie nasluchalo opowiesci dziwnej tresci .

    Z jednym sie tu zgodze ci ludzie powinni dostac szanse jak sa niekarani I placili podatki bo jezeli np jaies nielagalny mexyk zyje lepiej od ciebie albo jest w czyms lepszy to powinienes sobie zadac pytanie co z toba jest nie tak ???

    A przepraszam gdzie sa apartamentowce w MT.Prospect bo z tego co mi wiadamo to MP jest dosc droga okolica ? :)))

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*