REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrzemyt prawdziwych informacji

Przemyt prawdziwych informacji

-

Już tylko starsze pokolenie Polaków pamięta czasy, kiedy jedynym źródłem wiarygodych informacji z kraju i ze świata były zachodnie rozgłośnie. Ich oddziaływanie było tak silne, że obaliły medialny monopol władzy, a później, wespół z robotnikami z Solidarności, położyły na łopatki samą władzę. “Wiadomości dobre czy złe, ale zawsze prawdziwe „ – jak głosiło antenowe hasło Głosu Ameryki – były w walce z komunizmem orężem groźnym i skutecznym.

Studio emisyjne Radio Martí TV fot. bbg.gov/Wikimedia
Studio emisyjne Radio Martí TV fot. bbg.gov/Wikimedia

Jednak w odniesieniu do Kuby, dokąd Amerykanie emitują programy radiowe oraz telewizyjne Radia i Telewizji Marti, mające na celu przerwanie komunistycznej blokady informacyjnej narzuconej przez reżim braci Castro, skuteczność tych audycji jest stosunkowo niewielka. Hawana z powodzeniem zagłusza Telewizję Marti, której oglądalność na wyspie jest w związku z tym bardzo ograniczona. Radiu Marti, mimo również intensywnego zagłuszania, udaje się trochę lepiej docierać do odbiorców na Kubie. Ostatnio, Office of Cuba Broadcasting, instytucja rządowa sprawująca pieczę nad Radiem i TV Marti, przedstawiła oparte na technologii internetowej i telefonii komórkowej nowe sposoby rozpowszechniana wolnych od cenzury informacji na wyspie. Na konferencji w Waszyngtonie, zorganizowanej przez International Broadcasting Bureau, instytucję, której podlegają wszystkie amerykańskie stacje rządowe nadające za granicę, dyrektor Radia/TV Marti Carlos Garcia-Perez zademonstrował, między innymi, pendrive, urządzenie do przenoszenia danych między komputerami, ale wykonane, nie jak tradycyjne urządzenia tego typu z metalu i plastiku, bo te są rutynowo konfiskowane przy odprawie dysydentom i innym osobom przylatującym na Kubę, ale z papieru, co pozwala łatwiej je przeszmuglować przez granicę kubańską.

REKLAMA

Radio i Telewizja Marti nadają na Kubę także z satelity oraz rozpowszechniają na wyspie swoje programy nagrane na płytach CD, DVD i zwykłych nośnikach pendrive.

Strony internetowe Radia i TV Marti są blokowane przez reżym kubański, ale ich kopie są dostępne na Kubie za pośrednictwem proxy servers. Oprócz tego obie stacje docierają do setek tysięcy Kubańczyków miesięcznie za pośrednictwem systemu opracowanego w USA do celów marketingowych. Pozwala on na wysyłanie na masową skalę SMS-ów, które są generowane przez nadawców z różnych telefonów, aby nie można było ich zablokować.

Pracownicy Office of Cuba Broadcasting zaprezentowali też opracowany przez nich serwis społecznościowy Piramideo umożliwiający uczestnikom tworzenie w sieci grup i podgrup porozumiewających się między sobą za pośrednictwem SMS-ów. Wysłanie SMS-u z telefonu na Kubie kosztuje jednego dolara, ale taki sam, wysłany z internetu, jest darmowy. Piramideo korzysta z pośrednictwa internetowego Hiszpanii, ale reżym w Hawanie stara się blokować te łącza.

Radio Marti nadaje od 1985 roku. Pięć lat później swe programy zaczęła emitować Telewizja Marti. Obie stacje nadają codziennie po hiszpańsku na Kubę. Patronem stacji jest kubański pisarz Jose Marti, który walczył o niepodległość Kuby.

Wojciech Minicz

REKLAMA

2091179808 views

REKLAMA

2091180107 views

REKLAMA

2092976569 views

REKLAMA

2091180394 views

REKLAMA

2091180543 views

REKLAMA

2091180689 views