Przedstawiciel Pentagonu: USA zaniepokojone sytuacją na Ukrainie

Przedstawiciel Pentagonu: USA zaniepokojone sytuacją na Ukrainie

Stany Zjednoczone są zaniepokojone napiętą sytuacją na Ukrainie – oznajmił w poniedziałek w Kijowie asystent szefa Pentagonu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Derek Chollet i zapowiedział przekazanie pomocy finansowej na wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy. 

Prorosyjscy bojówkarze w okolicach Doniecka na Ukrainie fot.Valentina Svitsunova/PAP/EPA

Prorosyjscy bojówkarze w okolicach Doniecka na Ukrainie fot.Valentina Svitsunova/PAP/EPA

„Widzimy, że na wschodzie są prowadzone działania terrorystyczne, które destabilizują sytuację na Ukrainie” – oświadczył Chollet na briefingu prasowym. Zaznaczył, że USA są zaniepokojone m.in. napaścią na ukraińskich pograniczników, do której doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Chollet zapewnił, że Amerykanie są gotowi pomóc Ukrainie w sferze umocnienia bezpieczeństwa i reformowania sił zbrojnych. Przedstawiciel Pentagonu powiedział, że strona amerykańska chce przekazać Ukrainie pomoc w wysokości 18 mln dolarów na działania w sferze bezpieczeństwa.

Chollet podkreślił, że pomoc ze strony USA jest przygotowana z uwzględnieniem potrzeb Ukrainy i obejmuje szereg pozycji z wyjątkiem uzbrojenia. „Ukraińcy przedstawili nam bardzo długą listę tego, czego potrzebują, i USA, a także nasi bliscy partnerzy: Francja, Wielka Brytania i Polska – będą pracować nad tym, jak sprostać zamówieniom”.

Asystent szefa Pentagonu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego poinformował, że w trakcie wizyty na Ukrainie przeprowadził szereg spotkań z kierownictwem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, rządu i resortów siłowych.

„Rozmawialiśmy o przestępstwach, jakie popełniają prorosyjscy separatyści na Ukrainie, pragnący naruszyć jej integralność” – powiedział Chollet. Przypomniał, że USA nie uznają okupowania przez Rosję Krymu i jej ingerencji w sprawy wewnętrzne Ukrainy. „Szukamy dróg pokojowego uregulowania tego konfliktu” – powiedział Chollet.

Jednocześnie jednak Chollet uważa, że Ukraina powinna rozwijać stosunki z Rosją, z którą łączą ją więzi historyczne. (PAP)

 

Categories: Ameryka
Tags: Pentagon, Ukraina, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*