Przeciwnicy zaostrzenia kontroli broni tracą popularność

Sondaż przeprowadzony przez Public Policy Polling wskazuje, że sześciu republikańskich senatorów straciło dobre notowania z powodu głosowania przeciwko zaostrzeniu kontroli broni.

assault-weaponsPo tragedii w Newtown, gdzie z ręki Adama Lanzy zginęło dwadzieścioro dzieci i sześć osób dorosłych, 80 proc. Amerykanów opowiedziało się za zaostrzeniem kontroli broni. Na początku kwietnia Senat rozważał propozycję ustawy obejmującej m.in. sprawdzanie przeszłości kryminalnej nabywców broni, wycofanie ze sprzedaży broni wojskowego typu i broni z dużą ilością amunicji. Pod silnym naciskiem Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego (NRI), które wydało na lobbing miliony dolarów, żadna z tych propozycji nie została zatwierdzona. Dziś senatorzy, którzy sądzili, że głosując zgodnie z zaleceniem NRI zdobędą poklask wyborców, przekonali się, iż spełnianie życzeń organizacji strzeleckiej nie zawsze leży w ich własnym interesie.

Poparcie dla senator Lisy Murkowski z Alaski spadło o 16 proc. Notowania senatora Roba Portmana z Ohio zmniejszyły się o 18 proc., przy czym trzeba podkreślić, że popularność Portmana wśród republikanów skurczyła się z chwilą, gdy poparł gejowskie małżeństwa wyznając, że jeden z jego synów jest homoseksualistą.

52 proc. wyborców z Arizony twierdzi, że za odrzucenie ustawy w przyszłych wyborach prawdopodobnie nie odda głosu na senatora Jeffa Flake´a. Identyczne stanowisko wobec senatora Deana Hellera zajęło 46 proc. mieszkańców Newady, a ponad 30 proc. wobec senatora Marka Begicha z Alaski.

Notowania senator Kelly Ayotte z New Hampshire spadły o 15 procent.

Za przyjęciem odrzuconej przez Senat ustawy opowiadała się zdecydowana większość demokratów i niezależnych wyborców oraz 45 proc. republikanów.

(HP – eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*