Protesty po wyroku ws. śmierci Trayvona Martina

Sobotni wyrok sądu w Sanford na Florydzie, uniewinniający 29-letniego George’a Zimmermana, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina, spotkał się z ostrą krytyką obrońców praw obywatelskich i społecznymi protestami. 

George Zimmerman. fot. PAP/EPA / Joe Burbank

George Zimmerman. fot. PAP/EPA / Joe Burbank

Demonstranci, zgromadzeni przed gmachem sądu w Sanford, skandowali: „Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju”, zarówno przed ogłoszeniem werdyktu, jak i później.

Demonstracje takie, z udziałem od kilkudziesięciu do kilkuset osób, wkrotce po ogłoszeniu wyroku odbyły się w wielu amerykańskich miastach. Większość z nich przebiegła pokojowo, ale w Oakland w Kaliforni doszło do wybijania szyb i rozpalania ognisk na ulicach. Spalono tam flagę USA i flagę Kalifornii.

Protesty zorganizowano także m.in. w San Francisco, Nowym Jorku, Chicago, Waszyngtonie, Atlancie i Filadelfii.

Przeciwne wojnom i walczące z rasizmem ugrupowanie Act Now to Stop War and End Racism wezwało do kolejnych demonstracji.

Do pokojowych demonstracji wezwali też rodzice Trayvona Martina, których nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku.

„Jestem zaszokowany tą decyzją (ławy przysięgłych)” – powiedział w niedzielę w telewizji CNN znany działacz na rzecz praw obywatelskich, pastor Jesse Jackson, i uznał, że resort sprawiedliwości USA „musi interweniować” w tej sprawie. Zaapelował też o „unikanie przemocy”, która mogłaby prowadzić do „kolejnych tragedii”.

Obrońca praw obywatelskich Al Sharpton nazwał wyrok uniewinniający Zimmermana „policzkiem wymierzonym narodowi amerykańskiemu” i również wezwał do działania instytucje federalne.

Także na portalach społecznościowych uniewinnienie Zimmermana jest ostro krytykowane. Na Twitterze pojawiają się takie wpisy, jak: „Wstydzę się za mój kraj” czy „Straciłam zaufanie do wymiaru sprawiedliwości”. Wypowiadają się jednak i tacy, który wyrok sądu w Sanford uważają za sprawiedliwy.

W stacjach telewizyjnych eksperci drobiazgowo analizują sam wyrok i przebieg procesu. Wielu z nich nie jest zaskoczonych uniewinnieniem. Wskazują, że oskarżyciel nie zdołał udowodnić „ponad wszelką wątpliwość”, iż Zimmerman nie miał powodu, by obawiać się Trayvona.

Proces Zimmermana śledzony był w Stanach Zjednoczonych z dużą uwagą bowiem skupiał w sobie jak w soczewce problemy rasowe, prawa do samoobrony i równego traktowania przez wymiar sprawiedliwości.

Zimmerman oskarżony był o zastrzelenie 26 lutego 2012 r., bez wyraźnego powodu, Trayvona Martina podczas pełnienia obowiązków ochotniczego ochroniarza osiedla w Sanford. Prokuratora zakwalifikowała jego czyn jako morderstwo drugiego stopnia.

Oskarżony, który jest białym Amerykaninem pochodzenia latynoskiego, twierdził, że 17-letni Martin zaatakował go i zmuszony był użyć broni w samoobronie.

Natomiast prokuratorzy utrzymywali, że Zimmerman gonił „podejrzanie wyglądającego” czarnoskórego nastolatka, który nie miał przy sobie broni i zastrzelił go bez wyraźnego powodu.

Ława przysięgłych złożona z sześciu kobiet (w tym jednej czarnoskórej) uznała Zimmermana za niewinnego i oczyściła go ze wszystkich zarzutów.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*