Propozycja demilitaryzacji policji

Propozycja demilitaryzacji policji

Demokrata ze stanu Georgia kongresman Hank Johnson wniesie propozycję ustawy o demilitaryzacji policji. Od 17 lat Pentagon przekazuje policji sprzęt wycofywany z użycia sił zbrojnych USA. W rezultacie, w razie protestów, policjanci występują w pełnym wyposażeniu bojowym, co było aż nadto widoczne w Ferguson, gdzie z ręki policjanta zginął nieuzbrojony nastolatek Michael Brown.

W liście do innych demokratów z Kongresu Johnson zwrócił się o poparcie propozycji zmierzającej do likwidacji programu Departamentu Obrony, w ramach którego policja otrzymuje bezpłatnie zbrojne pojazdy, karabiny M-16 i wszelkie inne nadwyżki sprzętu wojskowego, a nawet czołgi.

– Nasze ulice powinny być miejscem dla biznesu, rodzin, spotkań i odpoczynku, a nie dla czołgów i karabinów. Lokalna policja przypomina oddziały paramilitarne. Ta ustawa zakończy transfer śmiercionośnego sprzętu. Zanim policja z następnego miasteczka dostanie z Departamentu Obrony prezent wartości 700 tys. dol., z którym nie wie, co robić, naszym obowiązkiem jest położyć temu kres – napisał Johnson. Biuro kongresmana pracowało nad ustawą od kilku miesięcy. Wypadki w Ferguson przyspieszyły decyzję o jej wniesieniu na forum Izby Niższej. Z podobną propozycją  wystąpiła demokratyczna senator Claire McCaskill i republikanin, senator Rand Paul, podczas gdy kongresman John Conyers żąda rozpoczęcia przesłuchań w Komitecie Sądownictwa w sprawie przesadnego stosowania siły przez policję.

Portal Huffington Post przytacza słowa ustawodawców, którzy obawiają się, że ubrani w stylu militarnym, wyposażeni w karabiny i patrolujący dzielnice w zbrojnych pojazdach policjanci zaczną zachowywać się jak wojskowi na polu bitwy, a nie stróże porządku publicznego. (eg)

Zdjęcie: Policja z St. Louis podczas zamieszek w Ferguson fot.Robert Cohen/St. Louis Post-Dispatch/Handout/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*