Prokuratorzy domagają się kary śmierci dla sprawcy masakry w szkole na Florydzie

Prokuratorzy domagają się kary śmierci dla sprawcy masakry w szkole na Florydzie

Prokuratorzy domagają się kary śmierci dla 19-letniego Nikolasa Cruza, sprawcy masakry w szkole na Florydzie w ub. miesiącu, w której zginęło 17 osób.

W opublikowanym we wtorek dokumencie procesowym prokuratorzy stwierdzili, że będą domagać się kary śmierci dla sprawcy tej „nieludzkiej, bestialskiej i okrutnej zbrodni”.

Prokuratorzy twierdzą, że Cruz dokonał masakry z premedytacją i zimną krwią „bez jakiejkolwiek pretensji do moralnego lub legalnego usprawiedliwienia”.

Obrońcy Cruza zapowiedzieli przyznanie się ich klienta do winy, ale pod warunkiem rezygnacji z zagrożenia karą śmierci. „Nie możemy zgłosić przyznania się do winy jeśli na stole jest kara śmierci” – powiedział obrońca z rzędu Howard Finkelstein. Zgadza się on natomiast na wymierzenie Cruzowi kary dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Cruz to były uczeń szkoły średniej Marjory Stoneman Douglas w Parkland na Florydzie. Według ustaleń policji był niezrównoważony psychiczne i miał poważne kłopoty w szkole (słabe wyniki w nauce i brak akceptacji ze strony kolegów) i w domu.

W przeszłości Cruz dał się poznać swym nietypowym zachowaniem władzom i policji.

W 2016 r. umieścił na aplikacji Snapchat nagranie wideo z próby samookaleczenia. Władze wiedziały o jego zainteresowaniu bronią a FBI przyznało, że otrzymało w styczniu ostrzeżenie na jego temat. Nie podjęło jednak wówczas żadnych działań. (PAP)

Na zdjęciu: Nikolas Cruz
fot. MIKE STOCKER/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. RP
  RP 14 marca, 2018, 10:17

  Kara smierci? To takie zacofane… Niech posiedzi z 15 lat I liberalki go wypusza, bo udowodnia ze to nie jego wina tylko faszystowskiego otoczenia w ktorym sie wychowal.

  Reply this comment
 2. Normals
  Normals 14 marca, 2018, 14:53

  A jakie kary przewiduje sie dla FBI i lokalnej policji, ktorzy wiedzieli o zagrozeniu i nie zareagowali dopuszczajac do tragedii?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*