Prokurator generalny USA: miasta azylowe stracą fundusze federalne

Jeff Session fot.Shawn Thew/EPA

Jeff Session fot.Shawn Thew/EPA

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny USA Jeff Sessions zapowiedział w poniedziałek wstrzymanie funduszy federalnych dla tzw. miast azylowych, które odmawiają wydawania nielegalnych imigrantów władzom federalnym w celu deportacji.

Prokurator oznajmił, że prawo federalne daje możliwość wstrzymania funduszy federalnych oraz że kroki takie zostaną niedługo podjęte. Sessions na konferencji prasowej podał, iż jedynie w zeszłym tygodniu w ponad 200 przypadkach miasta azylowe odmówiły wydania nielegalnych imigrantów agentom federalnym w celu deportacji.

Prokurator podkreślił, że przez takie działanie miasta narażają bezpieczeństwo swoich obywateli, którzy są ofiarami przestępstw popełnianych przez nielegalnych emigrantów. „Takie postępowanie nie może być kontynuowane; wypuszczając przestępców z powrotem na ulice, nasz kraj staje się bardziej niebezpieczny” – powiedział Sessions.

Podał przykład Kathryn Steinle, która w 2015 roku została zastrzelona podczas popołudniowego spaceru w San Francisco przez nielegalnego emigranta z Meksyku, który miał kartotekę kryminalną i był wielokrotnie deportowany z USA.

Zdaniem Sessionsa, wiele dużych miast takich jak Chicago, Los Angeles czy Nowy Jork oraz setki innych małych gmin nie wypełniają swojego obowiązku informowania służb federalnych, które po otrzymaniu takiej informacji mają prawo przejąć imigranta i go deportować.

Sessions potwierdził, że miliardy funduszy federalnych zostanie wstrzymanych, jeśli miasta będą kontynuować swoje postępowanie i nie będą respektować prawa. Dodał, że miasta aplikujące o granty ministerstwa sprawiedliwości będą zobowiązane udowodnić, że respektują federalne prawa imigracyjne.

Ministerstwo sprawiedliwości, które w tym roku finansowym dysponuje około 4,1 mld dolarów w grantach, będzie także rozważało nakazanie zwrotu otrzymanych już funduszy.

Prezydent USA Donald Trump zapowiadał w kampanii wyborczej wstrzymanie funduszy dla miast azylowych.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka, Na bieżąco

Comments

 1. Jacek
  Jacek 27 marca, 2017, 17:18

  I bardzo dobrze! Niech sie sami utrzymuja!

  Reply this comment
  • Naftali
   Naftali 28 marca, 2017, 09:38

   Jacusiu alez utrzymuja sie sami. Przeczytaj uwaznie komentarz Ezy.
   Ps.
   Te pieniadze to taki ‚rozdzielnik’ wyrownujacy nierownosci spoleczne, ktory powinien byc juz dawno zlikwidowany.

   Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 27 marca, 2017, 18:03

  Jacuniu dziecko, a czy zadałeś sobie pytanie skąd rząd federalny ma pieniądze? Z twoich i moich podatków. Z Illinois wpływa do kasy państwa więcej niż z „czerwonych” stanów Południa choć właśnie te stany dostają z Waszyngtonu najwięcej forsy na różne programy socjalne. Tak więc, odbieranie tego co nam się należy nazwać można kradzieżą.

  Reply this comment
 3. Git
  Git 27 marca, 2017, 23:46

  Pierwszy sedzia federalny to zablokuje W konstytucji jest zapisane ze egzekwowaniem prawa immigracyjnego zajmuje sie policja federalna nie ma slowa o stanowej ani lokalnej

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*