Prokurator generalny: będziemy ścigać ujawniających tajne informacje

Jeff Sessions fot.Shawn Thew/EPA

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Jeff Sessions poinformował na konferencji prasowej w piątek, że resort sprawiedliwości będzie ścigał wszystkich, którzy łamią prawo i ujawniają tajne informacje. Liczba śledztw ws. przecieków potroiła się od stycznia.

Sessions ogłosił: „to zjawisko musi się skończyć”, a ministerstwo sprawiedliwości będzie zwalczało tę „oszałamiającą liczbę przecieków, które podkopują zdolność rządu do ochrony kraju „. Minister dodał, że w sprawie przecieków postawiono już zarzuty czterem osobom.

„Kryminaliści, którzy w sposób nielegalny używają swojego dostępu do tzw. danych wrażliwych, zagrażają bezpieczeństwu narodowemu, są prowadzone w stosunku do nich śledztwa i będą oni ścigani (…). Od stycznia w resorcie sprawiedliwości jest trzy razy więcej dochodzeń w sprawach dotyczących wycieku tajnych informacji, niż było pod koniec urzędowania poprzedniej administracji”.

Minister wielokrotnie powtarzał, że jedynym sposobem, by pozbyć się tego problemu, jest zmiana kultury pracy w administracji. „Mam wiadomość dla środowiska wywiadu – departament sprawiedliwości działa (…) i muszę ostrzec wszystkich, którzy w przyszłości będą chcieć nielegalnie przekazać tajne informacje: nie róbcie tego”.

W zeszłym tygodniu w telewizji FoxNews prokurator generalny zapowiedział więcej śledztw w sprawie przecieków tajnych informacji z Białego Domu. „Niektóre osoby muszą pójść do więzienia” – powiedział.

Prezydent USA Donald Trump w ostatnich tygodniach wielokrotnie krytykował Sessionsa za to, że nie robi wystarczająco dużo, by powstrzymać przecieki tajnych informacji do prasy.

“Prezydent miał prawo prosić ministerstwo sprawiedliwości, by zajęło się tą kwestią w sposób bardziej agresywny, i mamy zamiar to zrobić” – skomentował Sessions.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*